Kopan Parmak Nasıl Taşınmalı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve YAREN tarafından 19 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. YAREN Üye

  Kopan Parmağa İlk Yardım

  Kopan bir parmağın taşınmasında sargı bezi, naylon torba, su ve buzun yeterli olduğu söylenmektedir. Bu koşullar sağlandığında kopan bir uzvun yerine dikilme süresinin 8-10 saate kadar çıkabildiği bildirildi.

  Herkesin kopan bir uzvun nasıl taşınacağı konusunda bilgi sahibi olması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Herdem, ''Çünkü, bu tür kazaların insanın karşısına ne zaman, nerede çıkacağı belli olmuyor. Ancak, kopan bir parmağın yeniden yerine dikileceği operasyona kadar saklanması ve taşınma şekli büyük önem taşıyor'' dedi.

  Prof. Dr. Herdem, kopan bir parmağın taşınmasında sargı bezi, naylon torba, su ve buzun yeterli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
  ''Kopan parmak öncelikle steril bir sargı bezine sarılıp su geçirmez bir naylon torbanın içine konulup ağzının bağlanması gerekir. Parmağın kesinlikle suya doğrudan temas etmemesi lazım. Naylon poşetteki parmak, yarısı su, yarısı buz dolu olan bir termos ya da mümkün olmuyorsa benzeri bir kaba konulmalı ve soğuk kalması sağlanmalı. Parmak, 6 saat süreyle bu şekilde kalabilir, ancak bu süre 8-10 saate kadar da çıkabiliyor. El ve kol kopmalarında ise bu süre daha kısa oluyor. Çünkü, kas dokusu fazlalaştıkça bekleme süresi de kısalıyor.''
  Herdem, kopan parmağın yerine dikiminde doğru saklama ve taşımanın yanı sıra ekibin de büyük önem taşıdığını belirterek, ''Bu sadece bir cerrahın işi değil, ekip işi. İyi ve deneyimli bir ekiple bu operasyon gerçekleşebilir'' diye konuştu.

Benzer konu başlıkları: Kopan Parmak
Forum Başlık Tarih
Haberler Kopan Parmak 20 Nisan 2008
Soru Cevap hangi hayvanlardan kopan parçanın yerine yenisi gelir 5 Ekim 2011
Şarkı Sözü Ezginin Günlüğü Kopan Bağ Şarkısı 13 Mart 2010
Çocuk Hastalıkları Çocuğunuzun kopan dişi kurtarılabilir 13 Şubat 2010
Evlilik Rehberi Hangi parmaktaki yüzük ne anlama gelir 9 Ocak 2014