Kontakt lensle uyumak sakıncalı mı

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Kontakt lensle uyumak sakıncalı mı

  [​IMG]
  Kontakt lensle uyumak gözün oksijen almasını engelleyeceği için uzmanlar tarafından sakıncalı bulunmaktadır. Lensler gözün kornea tabakasına takılır. Gözümüzün en önemli kısmı olan kornea için oksijen olmazsa olmazdır.

  Enfeksiyon riski

  Kornea gün içinde havadan oksijen alır. Uyurken göz kapaklarımız kapalı olduğundan kornea kapakların altında bulunan kılcal damarlar vasıtasıyla oksijen almayı sürdürür. Göz kapaklarının altından alınan oksijen havadan alınana göre beşte bir oranında azdır. Bunun üzerine bir de kontakt lens çıkarılmadan uyunursa korneaya daha az oksijen gidecektir. Korneanın az oksijen alması enfeksiyon kapmasını çok kolaylaştırır.
  Gelişmiş lensler

  Eğer kontakt lensinizin oksijen geçirme özelliği yüksekse gece çıkarmadan uyumak mümkün olabilir. Ancak bunun için mutlaka göz doktoruna danışılması gerekir. Kontakt lenslerin oksijen geçirme özelliği Dk/L ve Dk/T değerlerine göre farklılaşır. Oksijen geçirme açısından Dk/L’nin alt sınırı 125’tir. Ki genelde yumuşak lensler bu değerin altındadır. Tıp teknolojisinin gelişmesi sonucunda son dönemde geliştirilen silikon-hidrojel lenslerin Dk/L oranları 175’e kadar ulaşmıştır. Böylece bu lensleri çıkarmadan uyumak mümkün olabilmektedir.
   
Yükleniyor...
- Kontakt lensle uyumak Forum Tarih
Kontakt Lensle Denize Girilir Mi? Sağlık bilgisi 17 Nisan 2012
Yumuşak kontakt lensler Sağlık bilgisi 30 Temmuz 2011
Kontakt lenslerle ilgili sıkça sorulanlar Sağlık bilgisi 22 Ocak 2011
Kontakt Lenslerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Sağlık bilgisi 3 Ekim 2009