Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir sözünün açıklaması

'Bilgi Rehberi' forumunda Burcu tarafından 28 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Türk toplumu komşularına ve komşuluk ilişkilerine çok fazla önem verir. İnsanların bir arada yaşayabilmesi ve sağlıklı bir toplum meydana getirebilmek adına komşular ve sosyal hayattaki diğer insanlar ile güzel ilişkiler kurmaya çalışırlar. Güzel ilişkiler kurmanın temeli karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma halinde olmaktır.

İslam dininde de komşuluk kavramının yeri çok büyüktür. Bu yüzden Peygamber Efendimiz, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir sözü ile komşuluğa gösterdiği değeri ortaya koyar. Her insan çevresinde yaşayan insanların ihtiyaçlarını farkına varmalı ve bu ihtiyaç duyan insanlara elinden gelen yardımı yapmalıdır. Bugün bizim yardım eli uzattığımız insanlar gün gelir bizim yardıma ihtiyacımız olduğu zamanlarda bize yardım eli uzatır. Aynı zamanda bu şekilde toplumda bir dayanışma ve yardımlaşma ruhu doğacaktır. Peygamber Efendimizin de dediği gibi eğer komşumuzun yardıma ihtiyacı varken biz onu görmüyor ve yardım etmiyorsak onun sevdiği insanlar arasında yer almayız.