Komşuluk ile ilgili kompozisyon

'Ders çalışıyorum' forumunda alemşah tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Komşuluk ülkemizde çok gelişmiş bir kavram olup bu konuda ve komşuluk ilişkileri hakkında bir kompozisyon yazmaya karar verdim. Hepimiz toplumsal yaşamda yer aldığımız için birçok komşuya sahibiz. Hatta atalarımız komşu komşunun külüne muhtaçtır diyerek komşunun önemine vurgu yapmışlardır.

Ülkemizde komşular birbirlerini sık sık ziyaret ederken özellikle hanımlar gün içerisinde birçok kez diyaloğa girerler. Birbirlerine o kadar yakındırlar ki ihtiyaçlarını bile karşılarlar. Örneğin bir ev hanımı evinde bir eksiği olduğunda hemen komşunun kapısını çalar. Çünkü bizim geleneklerimizde komşular birbirlerine sürekli yardım ederler.

Komşuluk ilişkileri gelişmiş olan yurdumuzda herkes birbirine yardımcı olmaktan çekinmez. Çünkü bugün bana yarın sana deyimi hep aklımızın bir kenarında durur. Komşumuzun bir ihtiyacını karşıladığımızda kendimizi mutlu ve huzurlu isteriz. Bir gün olur benimde ona işim düşebilir ve oda bana yardımcı olur diyerek yardımımızı hiç esirgemeyiz.

Komşuluk gereği özellikle orta sınıf aileler birbirlerini ailece ziyaret ederler. Hal ve hatırlar sorulur kahveler içilir. Gülüş cümbüş sohbetler yapılır. Hatta komşular hafta sonlarını bile birlikte geçirir. Piknikler düzenlenir gezmeler yapılır.

Ülkemizde komşuluk o kadar gelişmiştir ki adeta ailenin bir ferdi olmuşlardır. Zaten olması gereken de odur. Çünkü peygamberimiz Cebrail’in getirdiği ayetlerden sonra rabbimiz komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım demiştir. Bu hadistende anlaşılacağı gibi komşuluk dini bakımdan da önemli bir yükümlülüktür.