Kompozisyon örnekleri

Konusu 'Ders notları' forumundadır ve HazaN tarafından 29 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. HazaN Admin

Çeşitli konularda Kompoziysonla ilgili örnekleri

Aile ile ilgili kompozisyon

Aile, bizi bütün yapan varlıktır. Yaratıcının bizlere gönderdiği bir birliktir. Zor zamanlarımızda bize yardımcı olan, mutluluklarımızı bizimle paylaşandır. Ne yazık ki bazen bunun değerini bilmiyoruz...

Oysa bu mutluluğu yaşamak isteyen o kadar çok çocuk, o kadar çok insan var ki, içlerindeki bu dileği tahmin bile edemezsiniz. Bir ailesi olsun diye Allah'a dua edenler çok. Ailede evin direği baba, herkesi düşünmek zorundadır. Çünkü geçindirmesi gereken bir yuvası vardır. Sadece ihtiyaç yönünden değil, sevgi bakımından da geçindirmelidir. Yoksa sadece ihtiyaçları karşılayan bir babanın aile diye bir şeyi olmaz. Kişi ailesinden öğrendiği ile yaşar. Ne kadar iyi yetiştirilse o kadar iyi yaşar. Evin en önemli ve en değerli olanı ise annedir. İşte o her şeyin en iyisini hak edendir. Bizimle en çok ilgilenen, bizi en iyi şekilde yetiştirendir. En önemlisi bizden sevgisini esirgemeyendir. Kimi çocuklar annesiz büyüyor. Onun sevgisinden mahrum kalıyor. Bu yüzden dolayıdır ki annemizin, babamızın, ailemizin değerini çok iyi bilmeliyiz!

Aile, çocukların en değerli varlıklarıdır. Bizden hiçbir zaman sevgilerini esirgemeyen ailemizi hiç üzememeliyiz. Unutmayın bir aile bin dünyaya bedeldir...

Zülal Uğur​

İstanbul'un Önemi Hakkında Kompozisyon
    İstanbul, tarih boyunca birçok devlete başkentlik yapan günümüzde
    Türkiye?nin ve Avrupa?nın en kalabalık şehridir. 41° K, 29° D
    koordinatları arasında Marmara Bölgesinde yer alan şehrin topraklarının
    bir kısmı Asya, bir kısmı Avrupa kıtasındadır.

Sırasıyla Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği
    yapan şehir, Ankara?nın başkent olmasının ardından dahi kültür, sanat,
    ticaret, sanayi, eğitim, turizm merkezi olma özelliğini sürdürmüştür.

İstanbul çevresinde yerleşim ve hayat Taş Devrine kadar uzanmakla
    birlikte, şehir üzerinden Anadolu?ya geçen Traklar, Frigler gibi
    topluluklar burada yerleşim yerleri kurmuşlardır. Tarihsel bilgiler
    şehrin İÖ 750-550 yılları arasında kurulduğunu göstermektedir. Kent
    tarihine genel olarak bakmak gerekirse, şehir yönetimi altında olduğu
    imparatorluktan ismini almıştır, Bzyantium adı, Bizans İmparatorluğu
    döneminde Konstantinapolis adı ve Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde
    İstanbul adı kullanılmıştır.

Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul, önemli yükseltileri olmayan,
    küçük akarsuların su kaynaklarını oluşturduğu, Marmara Denizi ve
    Karadeniz?e kıyısı olan, maki bitki örtüsüne sahip ildir.

İstanbul?da ekonomi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ulaşım ve turizme
    dayanır. Madeni eşya, makine, otomotiv, kimya, dokumacılık, besin, cam
    sanayi alanlarını oluştururken, özelikle coğrafi konumu itibariyle
    önemli bir ticaret merkezidir. Sahip olduğu tarihsel ve doğal
    güzellikler ile turistlerin ilgisi çeken şehir, Dolmabahçe Sarayı,
    Topkapı Sarayı, Haliç, Boğaziçi, Taksim ve Sultanahmet meydanları,
    Anadolu ve Rumeli Hisarları, Yerebatan Sarnıcı, camileri, kiliseleri,
    müzeleri ve gezilip görülecek birçok yeri ile tam bir turizm merkezidir
    ve yılın her dönemi canlı bir turizme sahiptir.

Eğitim yönünden de bir merkez olan İstanbul, nüfusun ihtiyaçlarını
    karşılamak adına ilköğretim, lise ve üniversite olarak birçok eğitim ve
    öğretim kurumuna sahiptir. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik
    Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul
    teknik Üniversitesi şehrin bünyesinde barındırdığı yükseköğretim
    kurumlarındandır.

Medeniyet kenti olarak anılan şehri İstanbul, gerek konumu gerekse
    görülmeye değer güzellikleri, kültürü, geçiş noktası olma özelliğiyle
    eşsiz bir kıta parçasıdır.
    Sema Özbek​

Allah Sevgisi Hakkında Kompozisyon
    Allah sevgisi her şeyin başı ve bütün sevgilerin de en saf, en duru kaynağıdır. Hep O´ndan akar gelir, akıp gelecekse sinelerimize şefkat ve muhabbet. O´nunla olan alâkamız sayesinde güçlenip pekişecektir her türlü insanî münasebet. Allah sevgisi bizim dinimiz-imanımız, odur cesetlerde canımız. Yaşadığımızda hep onunla yaşadık. Günümüzde de eğer yaşamayı düşünüyorsak ancak onunla yaşayabiliriz. Varlığın özü, esası O´nun sevgisidir; neticesi de Cennet şeklinde o ilâhî muhabbetin bir açılımı. O sevgiye bağlı yaratmıştır yarattığı her şeyi ve sevilme zevk-i ruhanîsine raptetmiştir varlık ve insanlarla münasebetini.

Muhabbetin tecellî alanı ruhtur; biz onu nereye ve neye yönlendirirsek yönlendirelim o hep Allah´a müteveccihtir; kalbteki dağılma ve kesrette boğulmaların ızdırabı ise bize ait, bize râcidir. Her şeye karşı duyduğumuz ve duyacağımız sevgi ve alâkayı tamamen O´na bağlayıp aşk u muhabbeti gerçek değerine ulaştırabildiğimiz takdirde, hem değişik dağınıklıklara düşmekten kurtulacak hem de dış yüzleri itibarıyla sevilip alâka duyulan şeylerden ötürü şirke düşmemiş olacağız; olacak ve bütün varlığa karşı muhabbet ve münasebetlerimizde doğru yolda yürüyenler gibi kalacağız.

19 Mayıs ile İlgili Kompozisyon
    19 mayıs genç olmanın farkındalığı ve erdemine yükselmektir insanlığın.Gençliğin bağımsızlık mücadelesiyle anlaşması ve vazgeçmesi kendinden sadece vatanı için.Gurur duymak yaptığıyla bu mücadele için bu dünyada

bağımsızlık mmücadelesine katılamayan gençler,varlıklarının anlamını çözmüşlerse eğer onlar da vardır bu mücadelede.Kurtuluşun bir parçasıdır onlarda.Kaygıya gerek yok çünkü yeni bir gençlik var.Vatan millet için kendinden vazgeçen,yardan vazgeçen bir gençlik var artık.Kendisiyle gurur duyacak nesilleri yetiştirmek hedefi var artık.Bu gençler bizim gençlerimiz.Tutalım ellerinden hedef çizerek ufuklarına

Ey canını bu vatan için verecek genç kahraman.Bu vatan seni bekler haydi kalk ve hizmet et bu gençliğinle vatana

2. HazaN Admin Yönetici Admin

Cevap: Kompozisyon örnekleri

Öğrenme Hakkında Kompozisyon
    Günümüzde eğitim sistemi anlatmaya dayalı bir öğretim yapısına sahiptir, o yüzdendir ki öğrenilen bilgiler kısa sürede hafızada kalmakta ve böylece gelecekte bize lazım olduğunda hafızadan çağrılması zor olacaktır veya bazen hiç çağrılmayacaktır. Hafızadan çağrılacaktır diyorum çünkü her öğrenilen bilgi beynimizde bir klasörde depolanır gerekli olduğunda o klasörden alınarak aktif duruma getirilir. Fakat ezberci sistem bunun önüne geçmektedir.

Peki bu sıkıntılı durum karşısında ne yapılabilir, yapılabilecekler çok basit aslında. Görerek öğrenme metodu uygulanmalıdır, bugün Finlandiye bu sistemi kullanmaktadır, ilkokula yeni başlayan öğrenciler ormanda öğretmenleri eşliğinde masallar anlatılarak oyun oynatılarak okul hayatına hazırlanıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, temeli sağlam olan bir yapının ayakta kalması uzun yıllar sürer ve yıkılmaları çok zordur, ancak temel sağlam olmaz ise bu binanın yıkılması an meselesidir. Sağ beyin üzerine kurulu, hayalperest bir eğitim sistemi her zaman faydalı olacaktır. Ülkemizde Köy Enstitüleri Cumhuriyetin çiçeği burnunda zamanlarda bu yöntemi çok iyi uyguluyordu, öğrenciler hem sanat öğrenip hem kendi okullarını inşa ediyor bunun yanında da eğitim alıyorlardı. Fakir Baykurt gibi bir edebiyatçımız Köy Enstütülerinden mezun olmuştur. Üzülerek söylüyoruz ki, bu gibi dünyada eşi benzeri olmayan bu sistemde kapatılmıştır.

Yukarıda görüleceği üzere, eğitim yalnızca ezber mantığına dayandığında başarı ütopya olarak kalacaktır. Lakin bunun tam tersi görerek, uygulayarak, pratik yaparak verilen eğitim başarının kapılarını sonuna kadar açacaktır.

kaynak
    Nurullah Güngör​
  3. adigesu Üye

insanın ruhsal halini anlatan kompozisyon örneği bulur musunuzz:)
  4. HazaN Admin Yönetici Admin

İnsanın ruh halini anlatan bir kompozisyon istemişsin umarım işini görür aşağıdaki yazı :f40:

inişli çıkışlı bir ruh halinin etkisindedir insan. Kimi zaman neşe içinde yüzerken, kimi zaman elini kaldırmak, en iyi dostuyla konuşmak istemez.

Her duygunun bir rengi olduğunu düşünelim. Sevinçler beyaz, keder siyah, mutluluk kırmızı, üzüntü gri, ümit sarı, dinginlik mavi görünen o ki insan gün içinde ne çok renge bürünür gökkuşağı misali. Sabah yatağından uyanırken kırmızılar giyer, çalan bir telefonla birden dünyası karalara bürünür, karşılaştığı bir dosta sarılırken sarılara bürünür, annesinin dizinde maviler kucaklar insanı.

İnsanın ruh halini etkileyen pek çok etmen saydık bunlar değişiklik gösterebilir. Hatta her insanda renklerin anlamıda değişmektedir kimbilir. Ama değişmeyen şudurki mutlaka bir gökkuşağı taşır insanoğlu içinde. Sevsede sevmesede hayatı boyunca bu renkleri yavaş yavaş muhakkak kullanır.

Elif Şafağın bir yazısında okumuştum İnsanın ruh hali iniş çıkışlı. Ne çok halden geçiyoruz aslında. Güçlü de biz zayıf da İyimser dost canlısı da biz, karamsar içine kapanık da... ne kadar doğru dünyada herşey insanlar için. Dönem dönem değişir zevklerimiz, sevdiklerimiz dedikya herşey bizler için diye. Bir bakıyorsun ben bu yükün altından kalkamam dediğin bir durumdan kimsenin senden beklemediği bir cesaretle çıkıyorsun. Yada bu benim için çok kolay dediğin bir işte başarısız oluyorsun. Bunlarda doğal olarak etkiliyor ruh halini ve büründüğün o güzel renkleri.

Gökkuşağınızın renkleri hep canlı, hep parlak olsun.
  5. Misafir Ziyaretçi

Kapı sokak bahçe duvar eşik oda pencere baca şevkat aile sevgi bu kelimelerle ilgili bi yazı lazım ama düşünceyi geliştirme yollarıyla. :) çok lazım.
  6. Sitem Üye

Düşünceyi geliştirme yolunu anlamadım ama şöyle bir kısa yazı olabilirmi..

İnsanın doğduğu büyüdüğü yerin bambaşka bir önemi vardir.Gecen gün küçükken yaşadığımızı şehri ziyaret ettim oraya kadar gitmişken eski evimizide görmek istedim.Evi eski sokak kapısından tanıdım.Bahçe duvarını saran sarmaşığı aradı gözlerim ama yoktu.ya kestiler ya da kurumuştu.Eşikten içeri adımımı atarken eski anılarım canlandı birden ne sevgi dolu bir aileydik biz şimdilerde hayatta olmayan annemin akşamları bahçeye hazırladığı güzel sofranın etrafına toplanır saatlerce sohbetler ederdik büyük bir şefkatle bakardı annem bize.Görünüşe göre ev boştu pencereye yaklaştım ve eski odama baktım.duvarları neredeyse dökülmüştü.Evin bacasıda neredeyse çökmüştü..ön tarafa dolanıp kapıyı zorladım ama açılmıyordu.son defa baktım mazime şevkatle bakan anneme her daim sevgisiyle yanımızda olan babama ,her birimiz bir tarafa dağılmış kardeşlerime sevgi dolu aileme ve hatıralarıma arkamı dönerek bahçe kapısından çıktım..O anda kafamda tek şey vardı keşke hiç büyümeseydik..

Sitem-2 mayıs 2012
  7. Misafir Ziyaretçi

Kardeşim öncelikle teşekkür ederim işime yarar bu bilgi ama
    düşünceyi geliştirme yolları şunlar tanık gosterme, tanımlama, örneklendirme, karşılaştırma, benzetme bunlar tanımlama daha uygun olur. lütfen bu türkçe öğretmeni yaktı beni :)
  8. Misafir Ziyaretçi

algı ve kavram la ilgili kompozisyon bulabilir misiniz ?
  9. ibo718718 Ziyaretçi

İYİLİK DAİMA İYİLİK; KÖTÜLÜK İSE DAİMA KÖTÜLÜK GETİRİR

Kişiler daima iyi niyetli düşünmeli ki, karşı tarafta kendisi hakkında aynı şeyleri düşünmeli; Komşular arasında geçen karşılıklı düşünceler söyledir ;
    Öyleki insan kirada oturan komşusunun bir ev sahibi olmasını diler. Tabi komşuda aynı şekilde senin hakkında da aynı şeyleri düşünür. Aradan zaman geçer, komşusu ve kendisi ev sahibi olur. Aralarında konuşurken komşu ben senin hakkında ev sahibi olmanı gönülden hep diliyordum ve sonunda ev sahibi oldun hayırlı olsun der. Bu konuşma sırasında komşusu şaşırır ve komşu bende aynı şeyleri senin hakkında düşünüyordum boşuna dememişler “ Hayır dile komşuna hayır gele başına” der.
    Yani ; Kim başkaları için iyi niyet besler, iyilik diler, hayır isterse, başkaları da onun için aynı şeyleri düşünür. Kural o ki, iyilik ve kötülük karşılıklıdır. İyilik isteyen iyilik bulur, kötülük isteyen de kötülük.
  10. Misafir Ziyaretçi

ümitle ilgili kompozisyon bulun çabuk olun
  11. Misafir Ziyaretçi

saol yaa
  12. Misafir Ziyaretçi

arkadaşlar bu site çokkk gzl emeği gçn herkese tşkr ederim blah balh blah ablaaahhh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
  13. tazemglj. Ziyaretçi

çok kısa
  14. Misafir Ziyaretçi

yaa doğruluk ve dürüstlük ile ilgii kompozisyon acilll
  15. Misafir Ziyaretçi

dr. fazıl küçük ve insan sevgisi

lütfen hemen bana acil dr. fazıl küçük ve insan sevgisi ile ilgili kompozisyon bulurmsnuz acil :):)
  16. Mehmetaaa Ziyaretçi

acı su sabun köpürtmez bulurmusunuz nolur.

Benzer konu başlıkları: Kompozisyon örnekleri
Forum Başlık Tarih
Sözel Dersler Başarı ile ilgili Kompozisyon örnekleri 10 Şubat 2014
Sözel Dersler Çanakkale Savaşı Kompozisyon Örnekleri 18 Mart 2012
Sözel Dersler Saygı Ve Sevgi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 28 Şubat 2012
Ders notları Kitap İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 22 Şubat 2012
Soru Çözüm Kompozisyon nasıl yazılır kompozisyon örnekleri 10 Ocak 2012