Kolay ev yapımı yaş pasta tarifleri

'Damak Keyfi' forumunda Yasemin tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Ev yapımı kolay yaş pasta tarifleri

Ev yapımı öyle güzel ve pratik pasta tarifleri bulunuyorki pastanedeki pastalardan çok dah alezzetli olabiliyor.Şimdi ben sizlere evde kolay pasta tarifleri vermek istiyorum hem pratik hem lezzetli pasta tarifleri.Öncelikle köstebek pasta tarifini vermek istiyorum inanın çok lezzetli oluyor ayrıca çokda beğeniliyor çocuklar tarafından görünümüde çok hoş oluyor.

Köstebek Pasta İçin Malzemeler

3 tane yumurta

3 çay bardağı şeker

2 çay bardağı süt

1 çay bardağı sıvıyağ

5 çay bardağı un

1 poşet kakao

1 poşet vanilya

1 poşet kabartma tozu

Kreması için;

10 çay bardağı süt

4 çorba kaşığı un

2 poşet vanilya

1 poşet krem şanti

İçi için;

4 tane muz

köstebek-pasta.

Köstebek Pasta Tarifi ise şöyle;

Köstebek pastayı yaparken önce kek hamurumuzu çırpmaya başlayalım. Yumurtalar ile şekeri iyice çırpalım ve köpük olunca içerinse süt, sıvıyağ, vanilya, kakao ekleyerek çırpmaya devam edelim. En son un ve kabartma tozunu ekleyelim ve koyu kıvama gelinceye kadar çırpalım. Yağlanmış yuvarlak tepsiye kek hamurunu dökelim ve 180 derece fırında pişirelim. Kabaran ve pişen kekimizi fırından çıkaralım ve ılınmasını bekleyelim. Ayrı bir yerde kremamızı pişirelim. Süt, un, vanilyayı biraz pişirelim. Krem şanti ekleyelim ve çırpmaya başlayalım. Kremamız hazırlanınca pastanın ortasını çukur olacak şekilde parçalar keselim ve kek parçalarını kenara ayıralım. Çukur olan keke krema dolduralım ve üzerine kek parçalarını rendeleyelim. Buzdolabında 2 saat beklettikten sonra dilimeyin ve servis yapın afiyet olsun..
    ÇİKOLATA SOSLU EKLER PASTA TARİFİ

İnanın bayanlar çocuklarınız bu küçük pastalara bayılacaklar.Hazırlamasıda çok pratik kolay gelsin hemen tarifimiiz paylaşıyorum sizlerle.
    Hamuru için:

1 su bardağı su
    2 çorba kaşığı margarin
    1 çorba kaşığı toz şeker
    1 su bardağı un
    3 – 4 tane yumurta
    Bir tutam tuz

Krema için:

Yarım limon kabuğu rendelenmiş
    Yarım su bardağı toz şeker
    2 çorba kaşığı kakao (isteğe bağlı)
    1 çay kaşığı vanilya
    1.5 su bardağı süt
    1 çay bardağı un
    2 tane yumurta

Çikolatalı sos için:

80 gram bitter çikolata
    1 çorba kaşığı süt
    1 çorba kaşığı su
    1 çay bardağı pudra şekeri

cikolatasoslu-ekler-.

Çikolata soslu ekler pasta yapılışı;

Önce bir su bardağı su ve margarini tencerede karıştırarak ısıtıyoruz. Kaynayana kadar toz şeker ve tuzu da ilave etmeyi unutmuyoruz.

Kaynamaya başladığında unu yavaş yavaş değil hepsini birden hızlıca kaynayan suya katıp sekiz dokuz dakika kadar karıştıra karıştıra pişirelim ve ocaktan alalım.

Hamurun ılımasını bekleyelim ve hamur ılık hale geldikten sonra yumurtaları içine kırmaya başlayalım. Üç ya da dört yumurta yeterli olur. Hamur hafifçe ele yapışır bir kıvamda olmalı ve çok katı ya da çok yumuşak olmamalıdır. Hamuru krema torbasına doldurup bir parmak kalınlığında dökebileceğimiz şekilde istediğiniz büyüklüklerde sıkın. Hamuru az yağlanmış bir tepsiye sıkacaksınız.

Ardından 165 derece ısıtılmış fırında 35 – 40 dakika kadar pişireceğiz. Krema için gereken malzemelerin hepsini bir tencereye koyalım (dilerseniz kremaya kakao katabilirsiniz) muhallebi kıvamına yakın bir hale gelene kadar pişirelim ve soğumaya bırakalım. Kremaları göz kararı miktarlarda eklerin içine koyacağız. Fırından eklerleri çıkarıp kremayla içlerini dolduralım. Ekler neredeyse hazır. Son olarak çikolata sosunu ayarlayacağız. Malzemeleri ben mari usulü eriteceğiz. Yani içi su dolu bir tencereyi kaynatıp üzerine cam bir kasede malzemeler ateşe değmeden tencereden gelen buhar ve ısıyla eriyecek şekilde yapılacak daha sonra çikolatamızı üzerine döküyoruz hepsi bu kadar afiyet olsun.