Kolanın zararları

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve Frmds tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Frmds Üye

colanın zararları,kolanın çocukarda zararları,colanın çocukarda zararları,
    Bir litre kolalı içecek yaklaşık 400 kalori eşdeğeri şeker, 0,15 gram kafein değişik miktarlarda renk veren maddeler, orijinal tadı sağlayan kola özü ve esas önemlisi gazlı içecek olmasını sağlayan fosforik asit içeriyor. Yakın zamanda yayımlanan bütün araştırmalar başta çocukluk çağı olmak üzere büyük yaş gruplarında şişmanlık ile kola tüketimi arasında önemli bir bağlantı olduğunun üzerinde duruyor.

Kolalı içecekler bir taraftan kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu arttırarak vücudun yağ depolamaya yönelmesine yol açan yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle, diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riskini oluşturuyor.

Bunların dışında kola içme alışkanlığının fast food beslenmeye eşlik ettiğini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiğini biliyoruz. Bu nedenle çocukluk çağı şişmanlığı ve buna bağlı şeker hastalığının önemli bir sotun haline geldiği ABD'deki çocuk sağlığı otoriteleri çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor.

Kola ve kemikler
    Kolalı içeceklerin esas zararlı etkisi ise kemikler üzerinde oluyor.
    Bundan 3 yıl önce Amerikan Tabipler Birliği'nin Çocuk Sağlığı Dergisi'nde kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat arttırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı. Daha önce benzer yazılar yayımlayan bu araştırmacı, kolalı içecekler içindeki yüksek miktardaki fosforun kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren paratiroid hormonu düzeyini arttırdığını ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirdiklerini öne sürdü.

Tıp literatüründe bu gözlemi destekleyen başka insan çalışmalarının yanı sıra benzer etkinin farelerde olduğunu gösteren araştırmalar da yayımlandı. Daha önce belirttiğimiz gibi kola içme alışkanlığı en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin tüketimini azaltıyor ve ergenlik döneminde günde 800-1200 mg. olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını önleyerek de kemik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.
    Bunların dışında kolalı içeceklerin böbreklerden kalsiyum atılımını arttırdıkları, mide mukoza hücre döngüsünü bozduğu, diş çürüklerini belirgin bir şekilde arttırdığı, aşırı içilmesinin kas hastalığına (hipokalemik miyopati) neden olduğunu gösteren raporlar yayımlandı. Şimdiye kadar kolalı içeceklerin insanlar için yararlı olduğunu gösteren bir araştırma yayımlanmadı. Hiç kuşkusuz kolalı içecekler sigara gibi insan sağlığını doğrudan ve tehlikeli bir şekilde etkilemiyorlar ama bu onların masum olduğu anlamına gelmiyor.

Prof.Dr.Şükrü HATUN
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
    Anabilim Dalı
  2. HazaN

HazaN Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    Konya
    Şükrü bey kola sevmiyorsa suç benim mi ala allaaaa
    Bak şimdi Dragon bir anket yapalım Hazan diyince aklınıza gelen üç şey nedir diye soralım arkadaşlara verecekleri cevaplar aynen şöyle olacaktır
    HazaN diyince
    1 Kola
    2 Sigara
    3 Çenesi :f106: gelir aklımıza
    o yüzden bu üç şeyi bırakamam o zaman benliğimi yitirir ben :(
    Yinede bilgilendirme için teşekkürler arkadaşım sağol :f132:
    (Polise dil çıkarmanın cezasını bilen var mı arkadaşlar :f106: )
  3. NURDİN

NURDİN Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bardak kolanın içinde 32 küp şeker olduğunu biliyor muydunuz?
    İnsanlar hala çaya yarım şeker az atıp zayıflayacaklarını zannediyorlar.
    Bunun yanında kolaların rengini meyan kökü denen bir bitkiden sağlıyorlar.
    Meyan kökünü de fareler çok sever ve en çok bu tarlada bulabilirsiniz fareleri.
    Araştırmaya göre meyan tarlalarındaki tarım araçları bitkiyle birlikte fareleri de tarladan toplamaktadır!
    Makinelerin depoları kan gölüne dönmekte, fare parçaları ve bitkiyle dolmaktadır.
    Makinelerin deposunda işlenmek üzere fabrikalara götürülür.
    Yani içtiğimiz kola, ASİTLİ FARE SUYU.
    Bunun üzerine davalar açıldı ama firmalar kazandı.
    Dezenfekte ediliyormuş güya…
    Ayrıca bir bardak kola içine bir kemik parçası atın ve 3-4 gün bekletin. Kemiğin lastik gibi olduğunu göreceksiniz.
    Bir de kolanın tuvalet ve banyoda ne kadar iyi bir temizleyici ve parlatıcı olduğunu bilmeyen yoktur…
    Belki bu konuyu bir çok kez okudunuz, fakat sadece okudunuz.

İşte bazıları bu yüzden cola içmiyorlar.
    Son düzenleme: 4 Kasım 2008
  4. Birbey

Birbey Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar çok güzel açıklamalar yapmışsınız....Sanırım artık kolay kolay içemeyeceğiz....Paylaşım için teşekkürler....
  5. şeker2

şeker2 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    içtiğime içeceğime pişman oldum hala midem bulanıyor sabah sabah gözüm açıldı amerika ne zaman doğru bir şey yaptıki zaten:f108::f107:
  6. Sulfi

Sulfi Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    bilgi ve pAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER DRAGON
  7. Blue

Blue Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    48
    bence içmeye devam :f30:
  8. Belinay

Belinay Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    48
    ara sırada da olsa içiyordum fazla almamaya çalışıyoruz ama bu yazıdan sonra hiç alınmıcak umarım :f40:

Çok teşekkürler bilgilendirme için :f118::f118:
    Son düzenleme: 4 Kasım 2008
  9. UltraAslan1905

UltraAslan1905 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    :f92::f40: biz çok içiyoduk ama sonra zararını öğremdik ve artık içmiyoruz balıkta falan sade gazoz içiyoruz yinede tşkler bilgi için:f118::f89:
  10. chemist

chemist Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    48
    Bravoooo yanii... :f30::f30::f30:
  11. Aysell

Aysell Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    İstanbul
    Hiç birşey beni koladan vazgeçiremezzz aslaaaaaaaaa..:f20: Evet Şükrü Bey kola sevmiyorsa biz ne yapalım..Alla Allaa:f106:

Bence de içmeye devammm..:f196:
  12. Ezlem

Ezlem Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    Faremi bu bilgilerin kaynağını öğrenebilir miyiz? :f20:
  13. NURDİN

NURDİN Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    olmadığının kaynağını sizden alabilir miyiz ? :f196:
  14. murat88

murat88 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap: Kolanın zararları

arkadaslar kolanın ıcerısıne kemik attım ve 1 hafta beklettım komur gıbı oldu arkadaslara gosterdım onlar da kola ıcmeyeceklerını soyledıler ben de 2 yıldır kola ıcmıyorum kola gercekten de cok zararlı
  15. murat88

murat88 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

kullandıgım malzeme ceyrek kola ve 5 adet etlı halde tavuk kemigiydi tavuk etinin buyuk kısmını erıtmıs ve kolanın altında tortu olusturmustu ve cok kotu kokuyorlardı tavsıyem gazlı ıceceklerden uzak durmanızdır ayrıca bagımlılık yapıyor
  16. Misafir

Misafir Ziyaretçi

arkadaşlar kolanun o siyah suyu kaktüsteki yaşayan (Cochineal) adlı böceğin suyundan yapılıyor bide COCA COLA İsrail malıdır !
  17. Aderito

Aderito Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    38

Çok uzun zamandır tüketmediğim bir içecek... Asitli içeceklerden uzak durmam gerektiğini yıllar önce ögrendim
    teşekkürler