Kolanın Büyük Zararları

'Sağlık bilgisi' forumunda EyLüL tarafından 9 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. Kolanın büyük zararları neler?

Asitli içeceklerin en başında gelen kola özellikle çocuklar tarafından görüyorum çok fazla tüketiliyor.Ben uzun zamandır eve kola almıyorum açıkçası yıllar önce bıraktık kola içmeyi çocuklarımızında içmesini önelemek için eve almıyoruz ve sürekli zararlarındna onlara bahsediyoruz.Bakın yazın serinleten hatta zamanla bağımlılık yaptığı bile öne sürülen soğuk içeçeğin bilmediğimiz zararları nelermiş hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

Uzmanlar bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında şu şekidle özetlemişler.

İçtiğiniz bir bardak kolada kanınıza 10 çay kaşığı kadar şeker giriyor. Yani almanız gereken günlük şeker dozunun yaklaşık 100 katı fazlasını almış oluyorsunuz vücudunuza.Bakın ilk 10 dakikada neler oluyor; Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kad1. İardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan fosforik asiddir. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir.Bunun sonunda pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde bakın neler oluyor;Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedeni oluduğunuda akıllardan çıkartmamak gerektiği hatırlatılıyor uzmanlar tarafından.