Kokain bağımlılığı ve tarihçesi

'Sağlık Rehberi' forumunda Blizzard tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kokain Bağımlılığı

  En fazla bağımlılık yapan, sıklıkla kötüye kullanılan ve en tehlikeli maddelerden biridir. Diğer isimleri: Snow, cake, lady, freebase, crack, rock. Tıpta ilk olarak yerel anestezide kullanılmıştır.

  Kokainin davranışsal etkileri hemen hissedilir ve 30-60 dakika sürer. Solunum yoluyla alınışı az tehlikeli, damardan ve sigara olarak alınması ise en tehlikeli yollardır. Ağızdan alımı beyin-damar hastalıkları, kalp anomalileri ve ölümle sonuçlanabilir.

  Kokain sarhoşluğunda (zehirlenme) görülebilecek belirtiler: aşırı neşe veya duygulanımda küntleşme, gerginlik veya öfke, kalp atım artışı, gözbebeği genişlemesi, terleme-titreme, bulantı-kusma, burun akıntısı, kilo kaybı, kas zayıflığı, göğüs ağrısı, kalpte ritm bozukluğu, şaşkınlık, kasılma nöbetleri, koma.

  Kokain yoksunluk belirtileri: yorgunluk, canlı ve hoşnutsuz rüyalar, uykusuzluk veya aşırı uyku, iştah artışı, aşırı hareketlenme veya durgunluk.

  Kokaine bağlı paranoid sanrılar ve varsanılarla giden psikotik bozukluk, duygudurum bozukluğu, bunaltı bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu, uyku bozukluğu gelişebilir.

  Tedavisinde sosyal ortam değişimi, sık idrar tahlilleri, bireysel ve aileye yönelik psikolojik destek, kendine yardım grubu olan Adsız Narkotikler (AN) desteği, antidepresanlar yararlı olabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Kokain bağımlılığı tarihçesi Forum Tarih
Kokain bağımlılığı Sağlık bilgisi 30 Eylül 2009
Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Sigara ve alkol bağımlılığından nasıl kurtulunur Sağlık Rehberi 9 Kasım 2014
Uyuşturucu madde bağımlılığı sebepleri ve sonuçları Zaman Tüneli 15 Ocak 2014