Kök Hücreden Diş Üretimi

'Teknoloji Haberleri' forumunda ZORBEY tarafından 17 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Japon bilim adamları, farelerde kök hücreden diş üretmeyi başardılar. Bunun protezi tarihe karıştırabileceği belirtiliyor.

  BBC ve Daily Mail'in haberine göre, Tokyo Bilimler Üniversitesi araştırmacıları, kök hücrelerle bir dişin büyümesi için gereken "bilgiyi" içeren dokuyu, farenin çene kemiğine naklettiler.

  Laboratuvar ortamında 5 gün boyunca çoğaltılarak minik bir kök haline gelen doku, farenin çene kemiğinin derinlerine nakledildi. 5 hafta sonra, dişin ucu diş etini yararak çıktı. 7 hafta sonraysa normal bir dişin sertliğine ve hassasiyetine sahip, yiyecekleri kolayca öğütebilen bir dişe dönüştü.

  Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada deney birçok kez tekrarlandı ve dişin tamamıyla kullanışlı olduğu görüldü.

  Deneyin fareler üzerinde yapılmasına karşın, bunun insanlarda da "kendi dişlerini büyütmenin" yolunu açabileceği belirtildi.

  Tekniğin, hastalıklar veya yaş dolayısıyla yıpranmış kalp, akciğer, böbrek gibi diğer organların yedeklerinin de vücutta üretilmesini sağlayacak şekilde geliştirilebileceği ifade edildi.

  Hücrelerin fare embriyonlarından alındığını belirten bilim adamları, diğer tür hücrelerden de diş elde etmenin mümkün olduğuna inanıyor.

  -alıntı-
   
Yükleniyor...
- Kök Hücreden Diş Forum Tarih
Kök hücreden diş üretildi Teknoloji Haberleri 5 Ağustos 2009
Milyoner Japoncadan Dilimize Geçen karate Kelimesinin Kökeni Nedir Sorun Cevaplayalım 14 Temmuz 2016
Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır? Kadınca 19 Mayıs 2016
Ağız kokusu hangi hastalığın habercisi Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016