Kocasından boşanan kadın mehrini geri vermek zorunda mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda ZORBEY tarafından 28 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kadına Verilen Mehir Geri Alınabilir mi
  Başanan kadının Mehrini Geri Vermesi

  Evlilik öncesinde kadına mehir verilmesini isteyen Allah Teala evlilik esnasında da kadının her türlü ihtiyacını karşılama görevini erkeğe vermiştir. Bu, erkeğe ciddi manada maddi bir yük oluşturur. Eğer boşanma talebi erkekten gelirse erkek, mehir olarak verdiği şeylerden bir kuruşunu karısından geri alamaz. Bu, aşağıdaki ayetin hükmüdür:

  “Bir eşi bırakıp yerine bir başka eş almak isterseniz, bıraktığınıza yüklerle mal vermiş olsanız bile hiçbir şeyi geri almayın. İftira ederek ve apaçık günaha girerek mi alacaksınız?

  Nasıl alacaksınız ki biriniz diğerine kaynaşmış, üstelik o kadınlar sizden sağlam bir söz almışlardır.” (Nisa, 4/20-21)

  Fakat boşanma talebi kadından gelirse ve bunda erkeğin herhangi bir suçu, kabahati yoksa bu taktirde kadın, erkekten aldığı mehri geri vermek zorunda kalır.

  Eğer bu şart olmasaydı, bazı kadınlar iftidayı para kazanma yolu yaparlardı. Bir erkekle evlenir, mehri alır, sonra iftida ile ondan ayrılır, başka bir erkekler evlenir, ondan da mehir alırdı. Ama iftidada aldıklarını iade etme şartı bu yolu kapatmıştır.
   
Yükleniyor...
- Kocasından boşanan kadın Forum Tarih
Zemheriden Sonra Ekilen Darıdan, Kocasından Sonra Kalkan Karıdan Hayır Gelmez Atasözü Atasözleri ve Deyimler 23 Şubat 2012
Boşanan kadın ölmüş babasından maaş alabilir mi? Sosyal Konular 1 Haziran 2014
Hamile iken boşanan kadının durumu ne olur? Sorularla İslamiyet 12 Temmuz 2012
Anlaşmalı boşananlara büyük ceza geliyor Haberler 7 Aralık 2011