Koca Yusuf kimdir, Koca Yusufun hayatı

'Biyografi' forumunda Sibel tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. koca yusuf
  koca yusuf biyografi
  koca yusuf kimdir
  koca yusufun hayatı
  koca yusufun yaşamı


  [​IMG]
  1856 yılında Şumnu, Bulgaristan'da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Ona "Koca" lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmiştir.

  Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil'i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

  1897'de Avrupa'ya gitti ve Paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa'da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

  Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York'un kuzeydoğusundaki Sable Adası'nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu'nda kaybolmuştur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mayıs 2010
Yükleniyor...
- Koca Yusuf kimdir Forum Tarih
Kocamın Ailesi Dizisinin Oyuncu Kadrosu Popüler Diziler 23 Haziran 2014
Evlilik yıldönümünde kocama süpriz Önemli Gün ve Haftalar 20 Şubat 2014
Kocaeli Nüfusu 2015 Türkiye Coğrafyası 5 Şubat 2014
Duha koca oğlu deli dumrul destanı hakkında bilgi Kısa Bilgiler 26 Aralık 2013