Koah Hastalığına yakalanmamak için öneriler

'Hastalıklar' forumunda Hakan tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Koah Hastalığı

Önceden bu hastalığın ne olduğunu bilmezdim. İsmini de hiç duymamıştım. Kamu spotu reklamlar gerçekten insanları bilgilendiriyor. Normal reklamları izlemiyoruz ama mutlaka kamu spotu reklamlarını izlemeliyiz. Hadi baba yaparsın diye yapılan kamu spotu gerçekten çok güzel bir reklam. Bende o reklam çıktığı zaman sigara içen anneme diyorum “hadi anne yaparsın” diye. Annemde sigara kullanıyor. Kendi sağlığını düşünmeden, bizi düşünmeden sigara tüketmeye de devam ediyor. İlk kamu spotunda gördüğüm hastalığın en büyük sebebi de sigaraymış. Bu sigarayı kim bulduysa zaten ölmüştür de. Ölüsü bile yattığı yerde rahat etmiyordur. Çünkü herkes sigarayı bulana beddua ediyor. Sigara, Hava Kirliliği, mesleki zararlı gazlar koah hastalığın nedenleri arasında sayılıyor. Etkin sigara kullanımı başta ama. Öksürük, balgam, solunum yetmezliği, göğüste tıkanma, kan tükürme, hırıltılı solunumuz varsa muhakkak bir doktora gitmelisiniz. İnsan nefes aldığı sürece yaşar. Bir nefes o kadar önemlidir ki nefesi daralanlar bunun kıymetini bilirler. Nefesinizi kaybetmemek adına sigara içmeyin, hava kirliliği olan yerleşim yerlerinde önleminizi alın, mesleki zararlı gazlara maruz kalıyorsa ya işi bırakın ya da işvereniniz önlemini alsın. Önemli olan insan sağlığı. Bilinçli bir nesil yetiştirmek adına yol yakınken gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutalım. Sigara içme yaşının ne kadar düştüğünü görüyoruz. Acaba bu küçüklükten sigaraya başlayan gençler ilerde ne sağlık problemleri yaşayacaklar. Nefesimiz altın değerindedir. Ciğerlerimizin kıymetini bilelim.