Knight Online Hayat Offline!

'Teknoloji Haberleri' forumunda chemist tarafından 28 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. Knight Online Hayat Offline !

Son dönemlerde Türkiye' de giderek yaygınlaşan oyun çocukları bilgisayar bağımlısı yapıyor..Son dönemlerde Türkiye' de giderek yaygınlaşan ve çocukları bilgisayar bağımlısı haline getiren Knight Online da gerçek paralarla alışveriş yapılıyor. İnternet kafelerde oyunda kullanılan silahlar, 50-300 YTL arasında satılıyor.

Malezyalı bir bilgisayar tasarımcısı tarafından hazırlanan ve son dönemlerde Türkiye’de giderek yaygınlaşan “Knight Online” adlı oyun, çocukları bilgisayar bağımlısı yapmakla kalmıyor, oyunda kullanılan silahları satın almak için yüklü miktarda para da harcatıyor. Belirli bir sonu olmadığı ve ustasına para kazandırdığı için çocuklar tarafından sürekli oynanan oyunun asosyalleşme gibi tehlikeleri de beraberinde getirdiği belirtildi.

“Knight Online”, çocuklara para kazanma ve sürekli başarı elde etme hırsı kazandırıyor. Online oynanan bu oyunda oyuncular arasında oluşan pazar, bilgisayar karakterlerinin oyunun çok yaygın olduğu yabancı ülkelerde 10 bin dolara kadar yükselen fiyatlarla satılmasına yol açıyor.

Knight Online’de 60. seviyedeki bir oyuncu karakterini, silahsız ve kıyafetsiz olarak 150-170 YTL arasında, 65. seviyede 300 YTL’ye kadar satabiliyor. Ayrıca, oyunda kullanılan silahların fiyatı 50-300 YTL arasında değişiyor. Silahlar, malzemeler ve karakterler ne kadar sanal olsa da, gerçek paralar kullanılıyor. Bir kullanıcı geliştirdiği karakter için aldığı para karşılığında şifresini ve kodlarını alıcıya veriyor.

Alışveriş çoğunlukla yüz yüze olmasına karşın daha önceden birbirlerini tanıyan kullanıcılar, internet üzerinden de ödeme yapıyor. Ancak, kredi kartı veya internet bankacılığı kullanımı için yaşı uygun olmayanlar, alışveriş için internet kafeleri tercih ediyor.

Dünya üzerinde 3 milyondan fazla online üyesi bulunan oyunda, kullanıcılar üst düzey karakterlere sahip diğer oyuncuların şifrelerini ve kodlarını kırmaya çalışıyor. Bir Türk hackerin bu yöntemle elde ettiği karakterleri satarak on binlerce dolar kazandığı iddia ediliyor.

Birçok bilgisayar oyunu gibi “Knight Online”nin de çocuklarda bağımlılık yaratabileceğini ifade eden Bilgen, şunları kaydetti:
    “Çocuklar, bu oyunlar karşısında asosyal bir yapıya sahip oluyor. Annesinin odasına bıraktığı yemeğin bile farkına varmadan yaklaşık 48 saat oyun oynamış bir çocuğun ailesi ilk kez yardım için geldiğinde önce şaşırdım. Ancak, son dönemlerde bu tip şikayetler giderek artmaya başladı. Çocuklar odadan çıkmaya, hatta su, tuvalet gibi ihtiyaçlarınıbile karşılamaya gerek duymuyor. Yarattığı sanal dünya içinde kendine yer edinmeye çalışıyor. Özellikle çocuklar, yüz yüze iletişim yerine sanal dünyayı tercih ediyor. Bilgisayar kullanıcıları, tüm gün ve gecebilgisayar başından kalkmadan oyundaki karakterini yöneten, hayattan kopuk kişiler haline geliyor.”

Bilgen, çekingen ve sosyal ortamdan uzak duran bu çocukların, sosyal anksiyete rahatsızlığına sahip olduğunu, internet ve online oyunları bağımlılık halinde kullandığını anlattı.

İbrahim Bilgen, ailelerin belli bir ölçüde bu tip oyunlara kısıtlama getirmesi gerektiğini, çocukların sosyal aktivitelere motive edilmesinin bilgisayardan uzaklaşmanın en önemli yolu olduğunu söyledi.

2. Görevli Kurumun 15.04.2008 tarih ve 2595 sayılı yazısı ile Knıght Online internet kafelerde
    Yasaklandı.

3. Çok teşekkürler Tual çok sevindirici bir haber verdin...

4. iyiki de yasaklanmış bir anne olarak oyunlardan çok çekiyorum :f106:

5. Evet bu oyunu kuzenimden biliyorum..

Sağlıklı bir oyun değil bencede teşekkürler chemist..

6. Resmen oyunda bi savaşçı yetiştirip gerçekte 25 milyara satıldığını biliyorum ya :) Ooyunu oynayan ne kadar arkadaşım oluydusa hepsini kaybettim :)

7. tesekkürler metin bilgisayar yaşantımıza girdikten sonra maalesef yararları yanında olumsuz yönlerinide beraber yaşıyoruz özellikle çocuklar açısından .

8. evet deniz bencede...

9. 15 yaşında Tarık isimli genç bir çocuk, kızımın en sevdiği oyun abisiydi, elimizde büyümüştü, gariban bir ailenin üç oğlundan biriydi, mahalleye yeni açılan internet kafede oyun oynamaya gitmişti günlerden Salı aylardan Mayıs ve yıl 2008'i gösteriyordu yani geçtiğimiz salı gününü...
    evine birdaha dönemedi TARIK, internet cafede oyun oynamak için oturduğu pc başından kalkamadı, o cansız bedeni yan sandalyede oturan abisinin omuzuna son kez düştü online oyun oynuyordu Tarık :(
    Önce kendisine Allahtan rahmet diliyorum ve ailesi bu yazıyı belki hiç göremiycek ama yinede onlara Rabbim sabır versin ve kimseyi evlat acısıyla terbiye etmesin :(
    Lütfen çocuklarımıza dikkat edelim arkadaşlar o küçücük yürekleri bu tarz oyunlardaki heyecanlara dayanamayabiliyor Tarığın yüreği dayanamadı...

• evet bu tür oyunlar çok fazla yasaklandığına sevindim teşekkürler chemist
    • hazancım evladını kaybeden aillenin de başı sağolsun:(

10. arkadaşım knight online sayesinde ekmeğini çıkartan war :f106:

11. Gitsinler başka yerden ekmeğini çıkarsınlar......

12. Oyunların bagımlılık yaptıgı bir gerçek.. Ama asıl bagımlılık bilgisayar başında oturmak ki hepimiz bunu yapmaktayız..

Öyle yada böyle aslına bakarsanız her birimiz birer bagımlıyız..

Evet.. Bu tarz oyunlar cocuklar icin zararlı ama bu engellenecek, bir başkası çıkacak.. Ayrıca her yasak istek dogurur.. O yüzden benim düsüncem mümkün oldugunca cocuklarımızın bilgisayar kullanımlarında çaktırmadan kısıtlamalar getirmek.. Hayır onu yapmayacaksın, bunu oynamayacaksın demek bir nevi baskıdır ve baskılar cocuklar üzerinde daha çok zararlara yol acar.. En basit örnegi evden uzaklaşıp cafelerde oynamalarına sebebiyet verir...

13. onu oynucanıza gidin metin2 oynayın hem sanal para kullanılıyo hem knight online gibi daha gelişmiş ücretsiz lewelli;) : ;) : :f68: benim gibi çocukları kandırıyolar