Kızıldeniz kökenli fare balığı

'Hayvanlar Alemi' forumunda Belinay tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, Kızıldeniz kökenli fare balığı türüne Marmara Denizi'nde ilk kez rastlandığını söyledi.

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen, “Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi” projesinde çalışan Torcukoç, Marmara Denizi'nde ilk kez rastlanan Kızıldeniz kökenli fare balığı türünün, tanımlanarak kayıt altına alındığını bildirdi.
    Torcukoç, 1995'ten bu yana Edremit körfezinde çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, Marmara Denizi'ndeki çalışmalara ise proje ekibiyle birlikte katıldığını belirtti.

Fare balığı olarak tanımlanan yeni türün, aralık ayında yayımlanacak bilimsel bir dergide yer alacağını anlatan Torcukoç, “Bu türün popülasyonunu da çalışmak istiyoruz. Ekonomik yönden önemi olmasa da sonuçta tür çeşitliliğinin önemli bir göstergesi. Eğer yoğun olarak bulabilirsek, 4 mevsim olarak popülasyon biyolojisini çalışmak ve bununla ilgili veriler ortaya koymak, bu verileri uluslararası alanda yayınlamak istiyoruz” dedi.
    Torcukoç, fare balığının, biyolojik zenginlik açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.
    balık.

2. Belinay. Bi balık izleme zevkim vardı ondan da soğuttun yani beni. Ne diyeyim şimdi ben sana
    Görüntüsü bile tüğler ürpertici

3. :f30::f30::f30:
    Ahhh ahhh sen bide bana sor nasıl attım bu resmi ve diğer ilginç resimleri :f73:

4. çok çeşitli balık gördüm ama böylesini ilk kez gördüm ellerine sağlık

5. Enteresan bir görüntüsü var isminide bilseydik keşke..ilk kez gördüm ve ürpertici gerçekten..:f63:
    Balıklar bölümüne alındı garibim buralarda kalmasın:f196:

6. Yoo baya ben normal bakiyom wish:f196:sedece ilginç olan tek iki tane olması:f20:

7. Görüntü olrak farklı bir cins balık .. Tadı nasıldır acaba..? fırınmı.. ? yoksa ızgaramı olur..:f106:

8. fareye benziyo :D

9. fare balığı olabilir adı

10. Evet sadece iki tane varmış ve bir tanesini avlamışlar...Geriye de bir tane kalmış oluyor... Gerçekten böyle bir balık varsa neslini tüketme konusunda ciddi bir adım atmışlar...

11. Resim linki düzenlenip aynı başlıktaki konu ile birleştirildi

12. payLaşım için teşekkürLer ..

13. 2 kaldi oda bare disi erkek olsa.

sonra ürerler hererde görürüz :D

ilginç balik

14. Fare ye benzediği için mi :)