Kızılayın Hilali Neden Ters

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 25 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kızılayın hilalinin ters olmasının nedeni


  Kizilay amblemi, devletler Hukuku’ nun ilgili hükümleri geregince, savas zamaninda silahli kuvvetlerin saglik servisleri ile o hükümlerin belirledigi kisi ve kuruluslar için koruyucu ve belirtici isaret olarak kabul edilmistir. Bunlar disinda kalan hiçbir kisi, kurul ve kurum, savasta tarafsizlik ve dokunulmazlik timsali olan bu isareti kullanamaz.

  Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Örgütü'ne bağlı 6 devletin hilalinin sola bakmaktadır. Bu ülkeler Türkiye, Tunus, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan'dır.

  Kızılayın Hilalinin Ters olmasının nedeni Osmanlı'da yeşil bayrak ile beraber kullanılan kullanılan gerekse daha sonra Cumhuriyet döneminde de kullanılacak olan ay yıldızlı kırmızı bayrağımız ile Kızılay'ın simgesinin karıştırılmaması olabilir.Zira savaşlarda yaralı hastanelerinin üzerine, bomba vb atılmasını önlemek için Kızılay amblemi konuluyor ve aynı zamanda tıbbi personel kollarında Kızılay amblemleri taşıyordu. Bu hastane çadır ya da binaları ile askeri-resmi bina ve personelin karıştırılmaması adına böyle bir uygulamaya gidilmiş olabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Kızılayın Hilali Neden Forum Tarih
Kızılayın görevleri nelerdir? Etüt Merkezi 29 Mart 2012
Kızılayın HİV li kan ile ilgili açıklaması Haberler 9 Şubat 2012
Kızılayın Tarihçesi Nedir Özeti Kısa Bilgiler 1 Haziran 2011
Kızılayın Tanımı Türkçe Sözlük 29 Mayıs 2011