Kız Kulesi ile ilgili bilgi

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 2 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. İstanbul dendiğinde ilk olarak aklımıza gelen eserler birtanesidir.

Kız Kulesi.Kız Kulesini yakından görmek hiç kısmet olmadı İstanbul doğumlu biri olarak İstanbul'da çok az zaman geçirebildim malesef.

Çok merak ettiğim Kız Kulesi hakkında sizlere kısa bilgiler hazırlaıdm.Hem merakımı gidericem hemde sizlerle bu tarihi kule hakkında bilgiler paylaşacağım.

kiz-kulesi-.

Kız kulesi İstanbul boğazı girişindeki kayalık üzerine kurulmuş küçük, şirin bir kuledir. İstanbulun en çok konuşulan ve ziyaret edilen sembollerinden birisi olarak bilinmektedir.Kız Kulesi, istanbul’un en romantik ve gizemli mekanlarından biri olma özelliğinide üzerinde talıyor senelerdir. Alımlı, sevdalı ve denizin ortasında bir başına, yapayalnız muhteşem bir kuledir Kız Kulesi.

Kızkulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye okudum hemen bu hikayeyide sizlerle paylaşmak istiyorum inanın çok güzel bir hikaye zaten çok kısa bu hikaye ile kız kulesi hakkında bilgileriize son veriyoruz.En güzeli gidip yerinde ziyaret etmek olsa gerek.
    Kız Kulesi Hakkında ;

Ovidius’un kaydettiği bir aşk hikayesi. Zamanında Üsküdar sırtlarında Tarnıça Afrodit adına bir tapınak vardır. Hero’da genç kızların görev yaptığı bu tapınağın rahibelerindendir.

Kulede kumrulara bakmakla görevlidir. Aşka yasaklıdır. Her ilkbaharda doğanın uyanışı adına tapınak çevresinde törenler yapılır, çevre şehirlerden insanlar akın akın tapınağın çevresine gelir, yenilir içilir, aşkı bulamayanlar Afrodit’e mabedinde yakararak aşkı yaşayabilmek için yakarırlar. Boğazın karşı kıyısında oturan Leandros’ta bu törene katılmak için tapınağa geldiğinde Hero’yla karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros’un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına tanıklık eder. Leandros’un yüzerek kuleye geldiği fırtınalı bir günde kıskanç bir rahip feneri söndürür. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi’nden Boğazın sularına bırakır.

kiz-kulesi-7.