Kitre Bebekleri

'El Becerileri' forumunda Destina tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. KİTRE BEBEK SANATI VE EL YAPIMI BEBEKLER

KİTRE NEDİR?

Kitre, ülkemizin güney ve güneydoğu bölgelerinde kırlarda yetişen yabani bir dikenin özsuyudur. Köylüler kırlarda geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atar, birkaç gün beklerler. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden akar ve kurur. Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır. Bu kabuklar tek tek toplanır. Köylüler gıda ve ilaç alanında kullanır.Ayrıca ebru yapımında kullanılır.

Ağanın Kızı Fatma ile Rençber Mehmet ( Türkiye 1. si )

Ormandan Dönüş...

Yufka açan Gelin..

Ama (Kör) Dilenci ve Torunu....

Bileyici....

Hasta Bebek ve Annesi....

Kitap Okuyan Hoca....

2. Cevap: Kitre Bebekleri

Kavuklu Hamdi...

Susuzluk...

Balıkçı Kamil...

Dede İle Nine...

Büyük Hanım İle Kahve Pişiren Bacı...

Boyacı ile Delikanlı...

Askerlik Hatırası...

Foto Dikran...

Lehimci...

Sokak Çalgıcıları.....

3. Cevap: Kitre Bebekleri

Dede ile nine çok şekerler TEŞEKKÜRLER

4. Cevap: Kitre Bebekleri

Destina güzel bir konuya değinmişsin.:f40: Ağanın kızı ile Rençber Mehmet hangi yılın birincisi bilmiyorum ama benim unutamadığım dereceler var. 2008 yılının kitre bebek birincisi Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve bebeklerin kıyafetlerini yapan da annem ve ablamdır. Resimler pek net çıkmamışlar ama yine de bu konuyla ilgili bu paylaşımı sizlerle paylaşmak istedim.

Annem ve ablam yaptıkları eserlerin başında :f196:

Ankara seymeninin kıyafetinin yapımı anneme aittir:f40: Ankara seymeni ile Türkiye 1.sidir.

Bebeğin üzerindeli bindallı kıyafetinin yapımı Ankara Olgunlaşma Enstitüsüne aittir. Ankara gelini ile Mansiyon ödülü almıştır :f118:

Bebeğin üzerindeki kıyafetin yapımı ablama aittir. Ankara Çamlıdere Kıyafeti ile Türkiye 3. olmuştur. :f40:

Kitre bebeklerin ve kıyafetlerinin yapımlarının oldukça zor ve emek isteyen bir uğraş olduğuna yakınen şahit oldum.Allah bu işle uğraşanların yardımcısı olsun. Annem ve ablamı buradan bir kez daha kutluyorum. :) :f97:

passer bunu beğendi.

5. Cevap: Kitre Bebekleri

:cool:

6. Cevap: Kitre Bebekleri

Harika görünüyorlar ve çok emek gerektiren bir işmiş..:f73: Valla uğraşanları kutluyorum..:f40:

7. Cevap: Kitre Bebekleri

Çok güzeller aslında alp evim bir köşesini bunlara ayırsan çok hoş olur ama benim yumurcak 3 günde halleder..Neyse o büyünce artık:)

Teşekküler Destina:f40:

8. Cevap: Kitre Bebekleri

Çok hoş görünüyorlar ama bayağı bir zahmetli iş doğrusu.Yapanların ellerine kollarına sağlık...:f118:

9. Cevap: Kitre Bebekleri

Gerçekten emek sarfedilerek yapılan işler ve harika bir çalışma paylaşımına teşekkürler...

10. Cevap: Kitre Bebekleri

emeğine sağlık Destina.Ben en çok hasta çocuk ve anneisin beğendim çok güzeller

11. Cevap: Kitre Bebekleri

sabır işi gerçekten.çok güzeller..WisH annenın ablanın ellerıne sağlık (:

12. Cevap: Kitre Bebekleri

Resimler çok güzel teşekkürler... yapımını bir tv programın da izlemiştim...
    Sanatçıların nasılda özveri ile emek harcadıklarını gördüm... pamukların tellerin üzerinde kitre sıvısıyla yavaş ,yavaş şekillenmesi izledikçe hayran kalmıştım:f118:

13. Cevap: Kitre Bebekleri

muhtesem bunlar yha

14. Cevap: Kitre Bebekleri

Bunlar çok güzel her biri göz nuru harika olmuş paylaştığınız için tşkler