Kitap Okumanın Faydaları Neler

'Etüt Merkezi' forumunda _Tusun@mi_ tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.

Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.

Okuyarak Zaman Kazanmak Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır. Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile olacaktır. Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir. Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar, kitap okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.

1. Beyninizi Besler.
    2. Bilginiz Gelişir.
    3. Genel Kültürünüz Artar.
    4. Bakış Açınız Değişir.
    5- Kelime Dağarcığımız Artar.
    6- İki Kelimeyi Bir Araya Daha Kolay Getirecek Bir Kapasiteniz Oluşur.
    7- Okudukça, Özgüveniniz Sağlamlaşır.
    8- Bilgi Edinme İsteğiniz Artar.
    ;)

2. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

ama ben fazla sevmem cnm ya

3. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

Çok fayDaLıDıR kitap ayRıca akıcı konuşmayıDa sağLaR

4. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okunmalı,özendirilmeli...Yoksa günlük 3-5 kelimeyle konuşan ; kullandığımız kelimelerin ne olduğunu anlamayan,doğru dürüst yazamayan insanlar olur çıkarız....

5. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

evet çok haklısın ama toplum olarak çok geriyiz

6. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

bilgii içinn saoll...

7. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

Ben de pek sevmezdim ama insan okudukça alışıyor. gerçekten çok yararlı herkes okumalı.Teşekkürler :f40:

8. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

Bak kimyadan da 90 almışsın..Okumaya devam...:f40: :f118:

9. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

:f30: Tabiki okumayı bırakmak yok daha örtmenim

10. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

Ben hergün forumda konu okuyorum buda okuma alışkanlığını etkiler mi arkadaşlar:oops:

11. Cevap: Kitap Okumanın Faydaları

sanırım etkiler hazancım :DD