Kitap Okumak İçin

'Etüt Merkezi' forumunda ORHAN tarafından 20 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

KİTAP OKUMAK İÇİN

Türk’ün ayırdığı zamanın;
    • 300 katını bir Norveç'li ayırıyor.
    • 210 katını bir Amerika'lı ayırıyor.
    • 87 katını bir İngiliz ayırıyor.
    • 87 katını bir Japon ayırıyor.
    Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla...

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP (Bir yılda basılan kitap sayısına göre)

• İsrail 1169 kişiye bir kitap
    • Almanya 1022 kişiye bir kitap
    • Japonya 600 kişiye bir kitap
    • Türkiye 10.600 kişiye bir kitap

Türkiye’de 6 Türk’e yılda bir kitap düşüyor.
    Halen yurdumuzda 95 kişiye bir kahvehane, 65.000 kişiye bir kütüphane düşüyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 1993 yılında yaptırdığı bir ankette niçin kitap okumuyoruz sorusuna verilen cevaplar:
    • %50,2 kitap okuma alışkanlığım yok,
    • %16,6 yeterince zamanım yok,
    • %10,6 Boş zamanım çok yoğun geçiyor.
    • %10,5 T.v. Video... Tercih ediyorum,
    • %4,6 kitap fiyatları pahalı,
    • %3,4 derslerim çok yoğun,
    • %1,9 diğer sebepler ve geriye kalan cevapsız.

TÜRKİYE’DE İŞİN KÖTÜSÜ YARIŞMA KAYGISI DA YOK

• Yılda kişi başına 142 $ harcayarak, dünyada eğitime en az pay ayıran 5. ülkeyiz.
    • Bilgisayar kullanmada 140 ülke içinde 20. sıradayız.
    • Bilgi sahibine gerekli değeri vermediğimizden, üst seviyede yetişmiş her 100 kişiden 59' u yurt dışına gidiyor.

RAKAMLAR S.O.S VERİYOR!.. :(

2. Çok güzel bir konuya deginmişsiniz Orhan :f40:

Maalesef ki ülkemizde kitap okuma alışkanlıgı neredeyse sıfır düzeyinde :(

Her şeye vakit buluruz lakin; okuma denilince ya vaktimiz yoktur yada paramız..

İnternete neredeyse 24 saat baglıyızdır ama okumak, bilgilenmek adına hiç birşey yapmayız...

Kitaplara pahalı der almayız ama ucuz kitap satılan yerlerin oldugundan bile haberimiz yoktur belkide..

Genclerimiz okulda yeteri kadar okuyorum zaten deyip kestirip atarlar..

Ne yazıktır ki; kitap okumanın insanı rahatlattıgından, kendini anlatma dilini kolaylastırdıgından, olaylara-konulara bakış acılarını geliştirdiginden ve hayal gücünüzü gelistirdigi icin yeni ufuklara yelken açtırdıgından haberleri yoktur..

Dilegimiz daha çok okumak, okumak, okumak....

3. Gerçekten rakamlar korkutacak noktaya gelmiş hayatımızın hemen hemen tamamını tv, dvd, pc, ps2 vb gibi teknolojik aletler kaplayınca okumaktan vazgeçer olduk ne acıdır ki bizlerde bunun bir parçasıyız yeni nesil bari duyarlı olsa bu konuda biz sahip çıkamadım onlar sahip çıksalar kitaplara :(

4. Konuya bir yazarımızın çok güzel paragrafıyla yorum yapmak istiyorum;

Gidemeyeceğiniz diyarların, göremeyeceğiniz rüyaların, sözcüklerden örülü bir dünyanın anahtarı okumak!
    Kimi zaman ihtiyaçtan, kimi zaman sıkıntıdan, kimi zaman ise hoşça vakit geçirmek için okumak.
    Mutlaka okuyun! Hiç okuyanla, okumayan bir olur mu?

Okumak hayattır diyor tüm insanlığı okumaya davet ediyoruz. ...:f40:
    emeğine sağlık tşk ler bu güzel paylaşım için ORHAN:f40:

5. Rakamlar gerçekten çok üzücü.:(

çocukluğuma dönmek istiyorum. O zamanlarda ne uyduracak bir bahanem vardı ne de içimdeki okuma hevesini yıkacak kuvvet. Çok iyi hatırlıyorum ilk okula giderken babam günlük harçlık verirdi. Ben hergün değişik hikaye kitabı alır sabah annem uyanmadan kalkar yatağımın içinde okurdum. Bir gün babam kızdı bana. hergün kitap mı alınır birazda boğazına ye harçlığını diye. Bir iki gün kitap almadım ama okuyacak hikaye de bulamadım. Sonraları gizli gizli kitap alır okurdum. Şimdi ise elimde ki kitap bir ay oldu hala bitmedi. Ben bu internetin başında olduğum sürece de bitmez. :(

6. Ülkemde malesef kötü ne varsa örnek alınır oldu
    Atıyorum kurtlar vadisi dizisi, sokakta herkes kendini jön zannetmişti
    Malesef ve ne yazıkki İyi, doğru ve güzel hiç örnek alınmıyor
    Gelceğimiz olan gençlik kayıp yetişiyor ve bu ülke onlara emanet...

Emeğine sağlık Hocam
    Paylaşım için teşekkürler.

7. Orhan Hocam ben de beyparlıyım aynı zamanda sizin öğrencilerinizdenim foruma hoşgeldiniz çok güzel bi konuya deyinmişsiniz rakamlar çok düşük üzdü beni.........

8. Evet üzücü sonuçlar ve bu dahada ilerliyecek bundan bir kaç yıl öncesine kadar daha iyiydik diye düşünüyorum ülke olarak kitap okuma konusunda :(
    Teşekkürler güzel ve çok önemli bir konuya değinmişsiniz ellerinize sağlık :f40:
    ;) :umarım biraz olsun dikkata alırız