Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. Okuma ile ilgili bir yazı yazılsa veya bir konuşma okusak mutlaka okuma alışkanlığının olmadığından bahsedilir malesef çok doğru Ülkemizde yeterince kitap okunmuyor.Çocuğunuza okuma ile ilgili bir bilinç verir ve bunun takibini yaparsanız başarıya ulaşabilirsiniz.

  Çocuğunuza daha okuma yazmayı öğrenmeden kitabın önemini kavratacak uygulamalar içinde olmalısınız. Kitapların sadece belirli yaştaki insanların okuması gereken bir şey olmadığını anlatın. Çocuğunuz ilkokula başlamadan ona alacağınız boyama kitapları veya sesli kitaplar onun kitabı ve okumayı sevmesinde çok yardımcı olacaktır.

  Çocuğunuza kitap okuyarak ona kitapları sevdirebilirsiniz uyumadan önce kitap okumak ideal bir yol olacaktır.

  Çocuğunuz muhakkak sizi ve diğer aile bireylerini kitap okurken görmelidir.Evinizde kitap konuşulmalıdır. Kitap okumayı destekleyen bir diğer uygulamada kitabı günlük hayatın içine sokmaktır.Falanca kitap çok güzelmiş, şundan bahsediyor, aynı yazarın şu kitabı da güzel gibi sözler muhakkak çocuğunuzun zihninde yer edecektiHer çocuğun bir kütüphanesi olmalıdır. Çocuğunuzun odasına yapacağınız masrafın küçük bir kısmını kütüphane için ayırmanız çok güzel olacaktır.Çocuğunuza küçük bir defter alıp okuduğu kitapları not etmesini söyleyebilirsiniz.
  Çocuğunuza kitap seçimi konusunda yardım edin.Ayrıca Çocuklarınızın kitap yazarlarını tanımasını sağlayın.
  Çocuğunuza istediği her kitabı almayın. Bazı kitaplar için para biriktirmesini sağlayın. Böylece kendi parasıyla kitap almış olacak ve kitabı daha çok sahiplenecektir.
   
Yükleniyor...
- Kitap Okuma Alışkanlığı Forum Tarih
Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Kısa Bilgiler 12 Eylül 2013
Kitap Okuma Alışkanlığı Eğitimi Etüt Merkezi 25 Ocak 2011
Atatürk'ün Kitap Okuma Alışkanlığı Mustafa Kemal Atatürk 4 Kasım 2010
Kitap Okuma Alışkanlığında Anneye Dikkat Bebek Bakımı 22 Kasım 2009