kıskanç kardeş

'Bebek Bakımı' forumunda şeker2 tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. DİKKAT! KISKANÇ KARDEŞ

Annenin İkinci Çocuğa Hamile Kalmsıyla Birlikte Evin İlk Çocuğuna Yeni Kardeşinin Olacağını Anlayacağı Dille Anlatılması Gerekiyor.

Annenin ikinci çocuğa hamile kalmsıyla birlikte evin ilk çocuğuna yeni kardeşinin olacağını anlayacağı dille anlatılması gerekiyor. Kardeşler arası kıskançlığın ortadan kaldırılması için bunun gerekli olduğu belirtildi.
    Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi Psikolog doktoru Ramazan Özarslan, anne ve babalara en başta ilk çocuğun rızasını almadan yeni çocuk yapmamalarını öğütlüyor.

İlk çocuğun kendini ayrıcalıklı gördüğünü, ikinci çocuk olunca da kardeşler arası kıskançlığın yaşandığını dikkat çeken Özarslan, "Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için evin ilk çocuğunun kardeş gelmeden önce hamilikten itibaren psikolog gözetiminde eğitim verilmesi gerekiyor." diye uyardı.

İlk çocuğun kendisine karşı sevgi ve ilginin azalmasını istemeyeceğini hatırlatan Özarslan, yeni doğan kardeşin benimsememesi halinde anne ve babanın yalnız bıraktığı bir anda bebeğe çok kötü zarar verebileceğine dikkat çekti. Özarslan, şu tavsiyelerde bulundu: "Kardeşlik kıskançlıklarında evin ilk çocuğuna gösterilecek ilgi her zaman çok önemlidir. Anne babalar ikinci çocuk dünyaya gelmeden ilk çocuklarına yeni bir kardeşinin olacağını güzel bir dille anlatmalı. İlk çocuğa doğan kardeşinin sana 'abi' veya 'abla' diyecek diye telkinde bulunmalı. İkinci çocuk dünyaya geldiğinde ilk çocuğa sevgi daha fazla gösterilmeli. Böylece çocuk yeni kardeşini kabullensin."

2. Cevap: kıskanç kardeş

kızım 7 yaşında iken oğlum dünyaya geldi
    yazıdaki anlatılanları uygulamaya çalışsakta kızım kardeşini kıskandı
    biliyor musunuz ? sedef hastası oldu ve epey bir psikolojik tedevi gördü
    şimdi çok şükür iyi kardeşini çok seviyor ,oğlanda ablasını hepsi geçiyor be :f40:

3. Cevap: kıskanç kardeş

Yawww ikinci çocuğu baya yaş farkı olacak şekilde uzun süre sonra yapın.. Böylece hem kıskanma olmaz hemde büyük kardeş küçüğü oyun falan oynatır.. :) :) ....

4. Cevap: kıskanç kardeş

Şeker ladyim bu hepimizin sorunu malesef ..

5. Cevap: kıskanç kardeş

diyosun amaaa....

Benim ablam en büyük kardeşimiz.Ben 3.kardeşim. Yani ablam bir küçüğünü değil de beni kıskanıyor. Bu duruma ne öneri getireceksin sevgili arkadaşım :f106:

6. Cevap: kıskanç kardeş

Benim küçük oğlum doğduğu zaman annemler hastane çıkışı eve gelince büyük oğlum kapıda karşıladı bakim bakim bebeğe dediği zaman annem ilk ayaklarını gösterdi yüzünden önce ayaklarını gösterirsek kıskanmaz dedi ama yinede kıskançlık oluyo çünkü küçük çocuk bakım istiyo büyük çocuk ilgi anne ne yapsın önce bakıma muhtaçla ilgileniyo ilgi eksikliği oluyo büyük çocuğa karşı kıskançlık kaçınılmaz oluyo

7. Cevap: kıskanç kardeş

İster yaş farkı olsun ister olmasın muhakkak oluyor kıskançlık :(En iyisi tek çocuk galiba:f20:

8. Cevap: kıskanç kardeş

tek çocukta olmuyor incitanem tek çocuk ta paylaşmayı bilmiyo , herşeyde ben merkezli davranıyo büyüyüncede kimsesiz kalıyo anne baba ölünce kendi kanından kendi canından kimse kalmıyo dünyada bir ata sözünü de unutmadan yazim ( insan kardeşinin ne olduğunu nede öldüğünü ister ) evlat acısından sonra en büyük acıda kardeş acısıymış ALLAH göstermesin

9. Cevap: kıskanç kardeş

Ne kadar yaş farkı olursa olsun kıskançlık her kardeş arasında var sanırım.Burada büyük görev yine ebeveynlere düşüyor..
    Her iki tarafa da ilgi yoğunluğu durumu zorlaştırıyor..Güçte olsa dengeyi ayarlamak lazım..:f196:
    Uzmanın da değindiği gibi ta hamileleikten başlayıp psikolojik olarak hazırlamak gerekiyor.O zaman belki yüksek boyutlara çıkmaz..

10. Cevap: kıskanç kardeş

Hmmmm sorun sende o zaman demekki.. kimbilir ne uyussssluklar yaptın ablana seni kıskandı.... :)

11. Cevap: kıskanç kardeş

İster yaş farkı olsun ister olmasın muhakkak oluyor kıskançlık :(En iyisi tek çocuk galiba:f20:BENCEDE İNCİME KATILIYORUM.TEŞEKKÜRLER.

12. Cevap: kıskanç kardeş

Ben uyusss değilim.:f20:
    Uyussluk sana ait bişey. Bulaştırmayalım lütfen. :)

13. Cevap: kıskanç kardeş

Benim kardeşim yok :(
    Kıskanmak için bile olsa isterdim kardeşim olsun :(