Kışın kapalı mekanlarda meyve ve sebzeler nasıl korunmalıdır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sağlıklı bir yaşam sürmek için günlük beslenme listesinde olması mutlak gereken grup meyve ve sebzelerdir. Besin piramidinin önemli bir yüzdesini oluştururlar ve her gün her öğünde her yaş grubunda yenmesi gereken gıdalardır.

  En taze, güzel ve ucuz meyve sebze semt pazarlarında yer almaktadır. Bu sebeple çoğu insan haftada bir kendine en yakın pazardan meyve ve sebzesini tedarik eder ve bir hafta boyunca evinde bunları tüketme yoluna gider. Ancak en büyük problem bu meyve sebzelerin korunmasıdır…

  Uzmanlar bu konuda vatandaşlara çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında meyve ve sebzelerin korunması için tavsiye edilen yönteme bir göz atalım:

  Meyve ve sebzelerin çabuk bozulmasının sebebi ıslak ya da nemli kalması veya oksijen ile temas etmesidir. Bunun için eve getirilen meyve ve sebzeler önce bol suda iyice yıkanmalıdır. En doğrusu özellikle yeşil yapraklı sebzelerin sirkeli suda en az on dakika bekletilmesidir. Daha sonra bunların iyice kuruması sağlanır. Hızlı kurutma ile ilgili yöntemler de kullanılabilir. İyice kuruduktan sonra poşetlere yerleştirip havası tamamen alınarak sarılmalıdır. Bu şekilde ışık görmeyen serin bir yerde kış aylarında meyve ve sebzelerin korunması çok doğru yöntemdir. Şayet yer müsait ise buzdolabı da oldukça uygun olacaktır. Bu şekilde, kuru, oksijensiz ve karanlık ortamda uzun süre gıdalarınız korunacak ve çürüyerek heba olması engellenmiş olacaktır.

  Ancak burada kış aylarında en çok karşılaşılan sorun meyve ve sebzelerin donması ve yine işlevini, vitaminini yitirmesi ve tatsızlaşmasıdır. Bu sebeple derece önemlidir ve buzdolabı en uygun ortam olarak gözükmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Kışın kapalı mekanlarda Forum Tarih
Kuvayımilliye hareketinin ortaya çıkışının nedenleri nelerdir? Genel Türk Tarihi 7 Eylül 2016
Kusan kişinin orucu bozulur mu Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Kışın nasıl yürüyüş yapmalıyız? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Soru Gılgamış'ın Denizin dibinden çıkardığı ölümsüzlük bitkisini yutan hayvan hangisidir Sorun Cevaplayalım 6 Nisan 2016