Kişilik Bozuklukları Testi

'Sağlık bilgisi' forumunda Elfida tarafından 7 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

Kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır

1. Şiddetli bir biçimde duyulan bir terk edilme korkusunun varlığı. Bu korkunun temelsiz olması, hiçbir sebebe dayanmaması da söz konusu olabilir. Bu terk edilmenin gerçekleşmemesi için çok yoğun çabalar gösterilmesi.

2. Çevresindeki kişileri abartılı biçimde yüceltme ve aynı kişiyi daha sonra şiddetle aşağılama gibi uç durumlar arasında geçiş gösteren tutarsız, dengesiz ve tepki yüklü insan ilişkileri.

3. zaman içerisinde belirgin bir şekilde kimlik algısında değişiklikler, değer ve yaklaşımlarda tutarsız ve kararsız bir görüntü içerisinde olma.

4. Kendisine zarar verme ihtimali yüksek iki ve daha fazla durumda dürtülerini kontrol edememe.

5. Tekrarlanan intiharla ilgili korkutmalar, imalar yapma , girişimlerde bulunma davranışları.

6. Sürekli olarak kendisini boşlukta hissetme,sıkıntı hali.

7. Her an duygusal durumunun değişebilir halde olması, dengesiz bir yapıya sahip olma.

8. Duruma uymayan şiddetli öfke nöbetleri, öfkesini kontrol edememe.

9. Alkol ve madde kötüye kullanımına eğilimli olma.

10. Stres altında geçici kişilik bölünmesi oluşması, paranoid düşünceler taşıması.

Değerlendirme :

Bu bölümde sayılan kriterlerden beş ve daha fazlasının varlığı ile Borderline Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.

2. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

Paranoid Kişilik Bozukluğu Testi

1. Sürekli olarak başkalarının tutum ve davranışlarını kötü niyetli olarak yorumlama ve aldatılmaktan, sömürülmekten, zarar görmekten kuşku duyma. İnsanlara Güvenememe. Bu davranışlarında yeterli bir sebep ve mesnet bulunmama.

2. Yakınlarının ve çevresinin kendisine karşı sadakatlerinden yersiz kuşku duyma.

3. Kendisi ile ilgili olarak her söylediği şeyin aleyhinde kullanılabileceğine dair mesnetsiz kuşkuları nedeni ile kişisel durumlarından ve sırlarından başkalarına bahsetmeme.

4. Olağan ve son derece sıradan söz ve davranışlardan bile kendisinin aşağılandığı veya tehdit edildiği anlamını çıkartma ve buna saldırgan tepki gösterme.

5. Kendisine karşı yapılmış olan haksız , kırıcı davranışlar ile kendisine beklediği değer ve önemin verilmemesini bağışlamama, asla unutmama ve sürekli olarak kin besleme.

6. Somut hiç bir neden olmadığı halde eşinin sadakatsizliğinden kuşkulanma.

7. İnsanlara karşı mesafeli davranma, genel olarak başkalarına karşı yakınlık ve sıcaklık duymama.

8. Hiyerarşik yapıya ve güç sahibi olmaya büyük bir önem ve değer verme. Zayıf , yoksul kişileri hor görme.

9. Toplum içerisinde genellikle diğer bireyler ile çatışma halinde olma.

10. Sürekli olarak çevrelerini tarama ve insanları değerlendirme.

Değerlendirme :

Bu bölümde sayılan kriterlerden dört ve daha fazlasının varlığı ile Paranoid Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.

3. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

bende 9 tanesi var,evli olmadığımdan şu aldatmayla ilgili olna yok:/

4. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

Her olayı kendi kafamda büyütüyorum, ellerim titriyor, korkuyorum hep bu yüzden yalan söylemeyebaşladım.Bu sefer çevremdeki herkes gidiyor.Kendi kafamda insanlar oluşturuyorum onlarla mutlu oluyorum o insanları çevremdeki insanlara kabul ettiriyorum.Konuşamıyorum bazen.Biri bana yüklenince sinirleniyorum.Ama zayıf görünmek istemiyorum sadece yalnızken ağlıyorum.Bir şeye adapte olamıyorum,boğuluyorum gibi...Uyuşturucu bulmak istiyorum beni uyuştursun istiyorum.Fazla uyuyamıyorum sabahın köründe kalkıyorum rüyalarımda güzel şeyler görüyorum.Ama kendime umut vermekten korkuyorum uyanıyorum.Nefret ettiklerimi dövdüğümü hayal ediyorum.Elime bıçak alıp onların benden korktuğunu hayal ederken kollarımı yanlışla bıçakla kesiyorum ama bu canımı yakmıyor.Ölüyorum , yaşadığımı hissetmiyorum

5. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

Bende 5 tanesi var ama bu devirde bunlar normal diye düşünüyorum

6. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

Ben 5 yıldır kendimle mücadele ediyorum...Terkedilmekten aldatılmaktan çok korkuyorum , sürekli şüphe duyuyorum herkesten ve herşeyden, kimse beni sevmiyormuş arkamdan konuşuyormuş gibi hissediyorum . Sevdiklerimi gözümde büyütüyorum bir süre sonra tam tersi oluyor o insanlardan nefret etmeye başlıyorum.Birine bağlanma isteğim o kadar fazla ki beni sevdiğini söyleyen birine hemen inanıyorum ve hemen bağlanıyorum sonra onu kaybetme korkusu duyuyorum ve kaybetmemek için saçma sapan mücadeleler veriyorum, hem karşımdakini hem kendimi yıpratıyorum ,kaçınılmaz son oluyor ve ilişkim bitiyor , çok fazla acı çekiyorum sonra duruluyorum her şeyin geçtiğini düşünüyorum taki yeni bir ilişki başlayana kadar , sil baştan tekrarlanıyor her şey . Böyle yaşamak çok zor düzenli bir ilişkim olmuyor olacağına karşı inancımda kalmadı zaten . Sevdiğimi bulnalttığım için beni terk etti diye düşünerek kendimden nefret ediyorum sürekli kendimi suçluyorum. İnsanların benden sıkıldığını düşünüyorum sürekli , bana yaklaşanları kendimden uzaklaştırmaya çalışıyorum sürekli kendimi kötülüyorum .İlaç tedavisi gördüm , ilaçlar sadece zihnimi bulandırdı sakinleştirdi o kadar ama bu duygulardan kortulmamı sağlamadı şimdi ne yapacağımı bilmiyorum hayatım avuçlarımın arasından kayıyor gibi hissediyorum.

7. Cevap: Kişilik Bozuklukları Testi

Benim sorunum ınsanların arasına gıremıyorum hiç tanımadıgım bırı de olsa onunla ıletışım kuramıyorum kendımı ona kanıtlamak ıstıyorum ve bunu elımde olmayarak yapıyorum mutlu degılım bır şey soylemeden ne soyleyecegımı dusunup ondan sonra soyluyorum kalabalığa gıreıyorum korkuyorum ben bu sorunumu nasıl yenebılırım ınsanlarla ıletısım kurup mutlu olmak ıstıyorum bu sorun bende devamlı olarak var hiç gecmedi ve bu gıdışlede degısmeyecekde yardım almak ıstıyorum

8. eğer 2 tanesi uymayıp 8 i uyuyorsa kişiliğim bozukmudur

9. ARKADAŞLAR ÖNEMLİ!!
    20 yaşında üniversite öğrencisiyim. kendimi bildim bileli depresifim, pesimistim. hayattan gram zevk almıyorum. sadece zaman geçsin diye yaşıyorum. yalnız kalınca devamlı ağlıyorum. aklıma gelen kötü şeylere engel olamıyorum. psikiyatr'a gideceğim ama bu konu hakkında ön bilgi verebilecek olan var mı? dediğim gibi hayatın bir hiç olduğu kanısındayım sürekli. ve neden intihar etmiyorum o zaman diye kendime soruyorum devamlı.

10. Sevgili insan,Hayat zorluklarla dolu,kimi yener kimi kaybeder.Asıl önemli olan kendimiz.İnancımız,özgüven,mutluluk...Lütfen kendini bırakma.Eğer bırakırsan küçük insan olursun.Bıraksaydım ben bırakırdım annem babam ayrı ben de yurttayım.Benim de sorunlarım var ama hiçbir zaman kendime zarar vermedim.Polyanna gibi kendimi iyi hissettirecek şeyler yapıyorum.Sana tavsiyem KENDİNİ BUL

11. Ben nişanlıyım Nişanlım sürekli benden Kuşku duymakta Onu aldattığımı düşünüyor onunla ayrılacak dedıgım zaman cok tehlıkeli oluyor aramızda gecen konuşma ve namahrem seylere bıle baskasına anlatıyor ayrılacak derdimde Inter etmeyı ve çevremdeki insanları suçlamaktadır .benı cok yıprattı ve kendımı kötü hıssedıyorum.ayrılma kararı aldım onu ne kadar cok sevsemde onunla Ayrılma kararı aldım bunu ona söylemekten bıle korkuyorum.ne olur bana yardım eden.