kısa kollu gömlekle namaz kılmak mekruh mudur

'Merak Ettiklerimiz' forumunda EyLüL tarafından 20 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Erkeklerin kısa kollu gömlekle namaz kılmak mekruh mudur?
  Gömlek ya da üstlüğün kollarını yukarıya sıvayıp öylece namaz kılmanın mekruh olduğu fetâvâ kitaplarında belirtilmiştir. Ancak kısa kollu gömlekle namaz kılmakta kerahet yoktur. Çünkü bu durumda kolları sıvayıp gömleğin kolunu yukarıda toplama söz konusu değildir. Uzun kollu gömleğin kollarını indirmeden o vaziyette tutmakta laubalilik vardır; ama kısa kollu gömlekte bu söz konusu değildir.

  Bu hususta fazla bir hassasiyete gerek yoktur; önemli olan kalb yatışkanlığı ve gönül huzuru içinde Hakkın huzurunda durup kulluk görevini yerine getirmektir. Dinimiz şekille fazla meşgul olmaz. Kalbe ve amele bakar. Sıcak bir mevsimde kısa kollu gömlekle namaz kılanlara dokunmakta yarar yok zarar vardır. Kaldı ki fukaha böyle bir kıyafetle namaz kılmaya cevaz vermiştir. Her şeye rağmen uzun kollu gömlekle kılmak takvaya daha yakındır.

  Gömlek, üstlük ve benzeri bir elbisenin sağ tarafını koltuk altından, sol tarafını omuz üzerinden geçirmek suretiyle giyinerek namaz kılmak mekruhtur. Çünkü böyle yapmakta lâubalilik vardır. Ancak hacda tavaf yapılırken buna cevaz verilmiş, hattâ sünnet sayılmıştır. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/361)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kısa kollu gömlekle Forum Tarih
Gelinlik Modelleri Kısa Kollu Kadınca 27 Nisan 2011
kısa kollu tişörtle ve kısa kollu gömlek ile namaz kılınır mı Dini Konular 4 Ocak 2011
Kısa Kollu bolero modeli El Becerileri 29 Ekim 2008
Yaratılanı severim yaratandan ötürü sözünün anlamı kısa Güzel Sözler Salı 16:41