kış mevsimi ile ilgili yazı

Konusu 'Komik yazılar' forumundadır ve Misafir tarafından 12 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir Ziyaretçi

kış mevsimi hakkında kompozisyon

Dört Mevsim Hikayesi

Bir zamanlar Toprak Ana, evinde yalnız yaşıyormuş Yalnız yaşamak zormuş, bu yüzden canı çok sıkılıyormuş Bir gün kalkmış, gök kralına misafirliğe gitmiş Sarayın kapısına varınca, gürültüler, patırtılar duymuş Kapıdaki nöbetçiye, “bunların ne olduğunu” sormuş

Nöbetçi:

- Ne olacak, demiş Mevsim kardeşlerin gürültüsü İkisi kız, ikisi oğlan dört yaramaz çocuk var Kavga edip duruyorlar

Toprak Ana :

- Onları bana gönderin, demiş Ben yalnızım, biraz da benimle otursunlar

Nöbetçi Toprak Ananın isteğini krala söylemiş Kral da “Peki” demiş Toprak Ana bunun üzerine evine dönmüş, mevsim kardeşleri beklemeye başlamış

Önce en küçük kardeş gelmiş Pembe, beyaz saçlı, güzel bir çocukmuş

Toprak Anaya :

- Benim adım İlkbahar, demiş Size ufak bir armağan getirdim

İlkbahar, çantasını açmış, çantasından tomurcuklanmış dallar, renk renk çiçek demetleri, cıvıl cıvıl ötüşen kuşlar çıkarmış

Çok geçmeden ikinci kardeş gelmiş Tombul, kırmızı yanaklı bir kızmış

Adı da Yaz’mış Kardeşine :

- Haydi çekil bakalım, bak, ben geldim, demiş Sonra o da çantasından çilek, kiraz, şeftali, erik gibi meyveler çıkarmış, bunları Toprak Anaya sunmuş

Derken üçüncü kardeş gelmiş Sarı sapsarı bir çocukmuş

Toprak Ana’ya :

- Ben sonbaharım demiş Yalnızlığı, sessizliği çok severim, demiş

Sonra da kuşları kovmuş, her yeri sarıya boyamış Ortalığa bir sessizlik çökmüş Tam bu sırada dördüncü kardeş gelmiş

Çiçekleri, meyveleri dağıtmış, cebinden beyaz bir su çıkarmış, bu suyla her yeri beyaza boyamış

Bir yandan da :

- Benim adım kış, benim adım kış diye bağırıyormuş

Dört kardeş de Toprak Ananın evinden gitmek istememiş Kavgaya tutuşmuşlar Ortalık alt üst olmuş

Toprak Ana kızmış :

- Beni dinleyin, demiş Ya sırayla gelin, evimde üçer ay misafir kalın, ya da çekilip gidin Hepinizi birlikte istemiyorum

Bunun üzerine mevsim kardeşler düşünmüşler Aralarında anlaşıp Toprak Anaya, “peki” demişler İşte o günden beri sırayla geliyor, Toprak Anada üçer ay misafir kalıyorlar

Kış

Kış, dört mevsimden biridir, sonbahardan sonra, ilkbahardan önce yaşanır Soğuk bir mevsim olan kışın gelişi ile soğuk, yağmur, kar, dolu gibi mevsimsel olaylar meydana gelir Yaz boyunca güneş ışınlarını dik alan bir yerin dünyanın dönüşü ile bu ışınlardan yoksun kalması sonucu kış mevsimi yaşanır

Güneş ışınlarının 21 Aralık tarihinde Oğlak Dönencesine dik gelmesi sonucu Güney yarım küreye yaz, Kuzey yarım küreye kış gelir Farklı yarımkürelerde farklı zamanlarda yaşanan kış mevsimi ülkemizde ve Kuzey yarım kürede 22 Aralık ayı ile başlayıp 21 Mart ile sona erer Kış başlangıcı ile gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar

Ülkemizde kışın her bölge eşit olarak yağış almamakla birlikte, en ağır mevsim Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülür Bu bölgede karlı gün sayısı oldukça fazladır, diğer bölgeler yağış almakla birlikte kış şartları fazla ağır değildir

Kış ısınma ihtiyacının artması, meyve sebze çeşitliliğinin ve veriminin düştüğü, güneş ışığından daha çok yararlanmak adına yapılan yaz saati uygulamasının kış saati uygulamasına dönüştürüldüğü bir mevsimdir

Sema Özbek
    Son düzenleyen: Moderatör: 7 Ekim 2013