Kış Çiçekleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. kışın yetişen çiçekler
  Kış çiçekleri hakkında bilgi
  Kışın ekilen çiçekler

  Açelyalar ve siklamenler her zaman dışarıda durur. Açık balkonunuz varsa saksıları cam önüne dizebilirsiniz. Biraz gölgeli bir cam önü olmalı. Güneş saksıdaki su kaybını hızlandırır. Ama bu da güneşten tamamen yoksun kalması anlamına gelmez.
  [​IMG]
  Bahçeniz varsa, açelyaları yarı gölgeli bir ağaç altına dikmelisiniz. Açelyaların güneşe dayanıklılığını yapraklarından anlayabilirsiniz; yaprakları ne kadar küçükse, ışığa o kadar dayanıklı demektir. Rhododendron‘lar, hani şu fidanlıklarda satılan, açelya gibi çiçek açan kocaman bitkiler, aslında açelyanın yakın akrabasıdır.
  [​IMG]
  Çuha çiçekleri açelyalar kadar büyümese de, yer örtücü tipleri, gölgeli kış bahçelerinde mükemmel olurlar. Büyük renk grupları oluşturacak gibi ekilmelerinde yarar vardır. Yazın bahçenize cam güzeli ya da güneş begonyası dikiyorsanız, aynı yerlere çuha çiçeği ya da hercai menekşe dikebilirsiniz. Yarı gölge, tam güneş, fark etmez. Toprak biraz nemli olsun, yeter.
  [​IMG]
  Boyları ve çiçekleri küçük olan tiplerin adı Primula-polyantha‘dır. Laboratuarlarda, doğadaki yabanî tipin genleriyle oynanarak üretilmişlerdir. Çok dayanıklıdırlar. Çuha çiçeği bütün kış çiçekli kalabilir, ama yazın sadece yapraklarını görürsünüz. İster söküp saksıya alın, ister bu şekilde ayırıp çoğaltın, bence toprakta kalmasında fayda vardır.
   
Yükleniyor...
- Kış Çiçekleri Forum Tarih
Çiçeklerin Kış Bakımı Ne Zaman Yapılır? Bunları biliyormusunuz 8 Ekim 2013
sevgi çiçekleri çocuk şarkısı Çocuk Kulübü 24 Ocak 2011
Burcu Güneş Gurur Çiçekleri şarkısı Şarkı Sözü 10 Eylül 2009
Mustafa Ceceli Limon Çiçekleri Şarkısı Şarkı Sözü 7 Eylül 2009