Kımız Nedir

'Bilgi Rehberi' forumunda YAREN tarafından 22 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. kımız at sütü

  Kımız ( At Sütü) Nedir?

  Kımız kısaca süt asidi ve alkol fermantasyonu sonucu meydana gelen, kefire benzeyen ve ortalama % 2 alkol ihtiva eden sütten bir içkidir.

  [​IMG]

  Süt şekerince zengin olan kısrak sütünden imal edilen kımız, beyazımsı bir sıvıdır. Çok eski bir tarihi vardır. İlk olarak Orta Asya’da Türkistan ve Moğolistan taraflarında yaşayan kavimlerce içilmiştir. Müslümanlıktan önce Türkler arasında yaygın olarak kullanıldığı söylenmektedir. Sarhoş edici olması sebebiyle İslâmiyetin haram kılması, Müslüman Türklerin kımızı terk etmesine sebeb oldu.

  Kımız, benzeri süt ürünleri gibi, belirli bir mikroorganizma topluluğunun faaliyeti sonucunda meydana gelir. Bu topluluk süt asidi bakterileri (Lactobasillus bulgaricus, streptococcus) ve mayalardan (torula kumys) ibârettir. Bu mikroorganizmalar aşılandıkları sütte süt şekerine etki yaparak asit, alkol ve CO2 çıkarırlar. Açık kaplarda yapıldığı için îmâl sırasında CO2’nin çoğu uçar. Alkol miktârı kefirden çoktur. Asit ikisinde de aynıdır.

  Kımızda albumin ve kazein parçalanması olur. Pepton miktârı kefirdekinin 10 misli kadardır. Kazein çok ufak parçacıklar hâlindedir. Bunun sebebi iyi ve sık karıştırmadır. Kokusu yayık altını veya ekşi peynir suyunu andırır. Çalkalanınca köpürür.

  Kımızın bileşimi, yapıldığı hammaddeye, işleniş şekline göre az çok farklılık gösterir. Laktik asit ve alkol miktarına göre çeşitli tiplerde işlenir.

  Kımız TipiLaktik asit (%)Etil alkol (%)

  Zayıf0,71,0

  Normal1,11,8

  Sert1,82,5
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Mart 2013
Yükleniyor...
- Kımız Nedir Forum Tarih
Sevgimizin Aşkımızın Şarkı Sözü Şarkı Sözü 18 Aralık 2012
ferhat göçer bizim şarkımız notası Soru Cevap 7 Ekim 2012
Ebru Gündeş İkimizin Yerine Şarkı Sözü Şarkı Sözü 11 Haziran 2012
Ebru Gündeş İkimizin Yerine Şarkı Sözü Şarkı Sözü 3 Haziran 2012