Kilo almak istiyorum

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda eftelya tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Kilo almak için ne yapmalıyım, nasıl kilo alabilirim
    Sağlıklı kilo almak istiyorum
    Genellikle bayanlar fazla kilolarından şikayetçi ve gündemde zayıflama konuları okadar çok fazlaki bu durumda kilo almak isteyenler sesini çıkartamıyor.Kilo alamamak ve çok zayıf olmak da aslında büyük bir problem.
    Evet arkadaşlar diyelim ben kilo almak istiyorum sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alabilirim? Ne yemeli ne içmeli nasıl davranılmalı çünkü piyasadaki kilo yapıcı ilaçları kullanmak istemiyorum ilerde nasıl bir yan etkisi olur onuda bilemiyorum.Ayrıca ilaçları bıraktığım an yeniden zayıflar mıyım?

Uygun bir beslenme programıyla çabuk kilo almak mümkün müdür? Kilo alma yolları nelerdir?
    Bu konudaki bilgi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. Cevap: Kilo almak istiyorum

Öncelikle enerji tüketiminin enerji harcamasından az olduğu durumlarda kilo alamama durumu ile karşılaşılacağını belirtmekte yarar var. Bu durumun yanı sıra kilo alamamanın birkaç sebebi olabilir: Kişi sigara içiyorsa bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algılamasına mani olarak iştahını baskılayabilir. Bağırsak kurtları tüketilen besinleri sizinle paylaşır. Gaita testi ile bağırsaklarda parazit olup olmadığı test edilebilir.

Bir de hormonal nedenlere bağlı olarak kilo alamama durumu gerçekleşebilir. Tiroit hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu bu soruna yol açabilir. Fazla kilo nasıl kalp - damar hastalıklarına yol açıyorsa, aşırı zayıflık da böylesi bir sonuca, adet düzensizliklerine, kansızlığa vs. yol açabilir. O nedenle kilo almak için aşağıdaki önerilere dikkat etmekte yarar vardır:

*Asla öğün atlanmamalı, günde 6 öğün beslenilmelidir.
    *Öğünler 3 ana, 3 ara öğün şeklinde olmalıdır. Öğün araları 2,5 saat kadar olmalıdır.
    *Yemekler ne çok hızlı ne de çok yavaş bir şekilde yenilmelidir.
    *Ana öğünlerinizde besin çeşitliliğine önem veriniz. 4 temel besin grubunu mutlaka bir arada tüketmeye çalışınız.
    *Mümkünse süt - yoğurt miktarı artırınız.
    *Süte nesquik, şeker, bal veya tercihen pekmez ilave edebilirsiniz.
    *Yoğurda toz şeker veya pudra şekeri ekleyebilirsiniz.
    *Aralarda hamburger yenilmesi de uygun olabilmektedir. Ayrıca yağlı tohumlar (fındık, yerfıstığı, badem, ceviz) ve kuru meyveler de kilo almaya yardımcı olurlar.
    *Şekerli limonata ve taze sıkılmış meyve suları da kilo almaya yardımcı olmaktadır.
    *Muhallebi üzerine 1 - 2 kaşık fındık veya ceviz içi konulması hacim olarak bir artış sağlamazken besin içeriği ve enerji açısından önemli bir artış sağlamaktadır.
    *Ayrıca kabak tatlısı, meyve jölesi, komposto, hoşaf, sütlü tatlılar (dondurma, sütlaç, muhallebi, kazandibi, puding), tahin - pekmez gibi tatlılar da sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır.
    *Makarnanın üzerine sos, peynir, yoğurt, kıyma gibi ilaveler yapılması kilo almaya yardımcı olabilmektedir.
    *Şeker, kolesterol, tansiyon yüksekliği, karaciğer yağlanması veya safra kesenizin alınması gibi bir probleminiz yoksa her gün bir adet haşlanmış yumurtanın beslenmenize eklenmesi faydalı olacaktır.
    *Öğünlerde yağda kızartılmış, çok yağlı yemekler yer almamalıdır.
    *Yiyeceklerinizi haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlayınız.
    *Mümkünse katı margarinlerden ve tereyağından uzak durulması gerekmektedir. Tercihen zeytinyağı, mısırözü yağı, soya yağı, kanola, bitkisel karışım yağlar veya fındık yağı gibi bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır.
    *Zayıflığın bir nedeni de psikolojik olduğu için ferah, rahat ve temiz bir ortamda yemek yenilmesi gerekmektedir.
    *Sadece yaşamak için yemeyin, biraz da yemek için yaşayınız.
    *Tıkanmanıza yol açmaması adına yemekle birlikte çok fazla sıvı alınmamalıdır.
    *Sigarayı içiyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
    kaynak: Diyetisyen M. Turgay Köse

3. Cevap: Kilo almak istiyorum

Zayıf biri olarak bilgilerimi paylaşayım :f40: Öncelikle zayıflık ve şişmanlık biraz genetik bir durum.Sonrasında düzenli ve her tür besinden eşit miktarda yemen gerekiyor.Suyu azalt çünkü rejimlerde bol su veriyor diyetisyenler.Karbonhidrat ve proteini aynı anda sofranda bulundurman şart.Diğer bir kilo almaya yardımcı nokta öğün atlamamak ve aynı saatte yemek yemen gerekiyor.Yemek yedikten sonra sofradan hemen kalkmamakta etkili bir yöntem :f40: Ve uykunun da kilo almaya yardımcı önemli bir faktör olduğu söylenmekte :f20:

Zayıflığını bu kadar kafaya takma bence :) bak güzel yanlarını da anlatayım. Zayıf insan şişman insana göre daha hafif hisseder kendini.Aşırı zayıf değilsen eğer estetik kısmı da her bayanın rüyasıdır ;) . 36 ve 38 beden kıyafeti sorunsuz taşımak bence çok güzel bir duygu :f40: Yaz aylarında göbeğini içine çekmek gibi bir sorununda yok ;)
    Her model çizmeyi giyebilirsin ;) basenlerini kapatmak için uzun üst kıyafetlerede ihtiyaç yok ;)

4. Cevap: Kilo almak istiyorum

Bence fazla kafana takma ileride muhakkak kilo alırsın ki zaten yavaş yavaş alıyosundur...Metabolizman hızlı çalışabilir ki bu genetiktir... test yaptırmanı tavsiye ederim, kan sayımı, T3-T4-TSH (tiroit bezleri için, çok hızlı çalışıyosa kilo alamayabilirsin)...Benimde kilo sorunum var tabi bana göre ;) çünki kilo vermeye çalışanlar bunun aksini söylüyo =) Benim sorunum genetik, metabolizmam hızlı çalışıyormuş ve yediğim erimeyip hatta direk yakılıyomuş =) evet zayıf olanlar daha hızlı oluyolar fakat yağ olmayınca da daha çok üşüyolar malesef... =) Ama en önemlisi doktora gitmek ve ayrıntılı bi tetkik yaptırman.. böbreklerin,ciğerlerin,tiroit bezlerin ve kan sayımın ne düzeyde ölçtürürsen iyi olur, doktor zaten sonuca göre yapman gerekeni söyler... =)

5. Cevap: Kilo almak istiyorum

€ftelyacım. Kilo aldırıcı hamur işleri yerine sana kalori yapıcı yiyecekler yemeni tavsiye ederim. Malum benimde zayıflıktan yana şikayetlerim var :oops:ve doktorumun tavsiyelerini sana da öneririm.

Birincisi öğünlerini artıracaksın.Yemeklerden önce ve yemek aralarında kesinlikle su yada sulu gıdalar alıp mideni şişirmeyeceksin. Suyu yemeklerden mutlaka sonra içeceksin.Hatta çorbanı dahi ana yemekten sonra içeceksin.

İkincisi sana 1700 kalorilik kilo aldırıcı diyet önerisi

Kahvaltı

1 su bardağı süt (Şekerli)
    1 kibrik kutusu peynir
    5 zeytin
    2 tatlı kaşığı reçel
    3 dilim ekmek
    Tahin + Pekmez yada tahin helvası

( Ben yumurta ve bal yemediğim için doktorum listeye dahil etmedi )

Ara Öğün

1 çikolata yada kek
    Bir avuç kuruyemiş (özellikle fındık,badem,ceviz içi)
    1 tane meyve

Öğlen Yemeği

2 köfte kadar et yada 2 kibrit kutusu kadar peynir
    Yarın su bardağı yoğurt
    1 kepçe çorba
    1 kepçe sebze yemeği
    4 dilim ekmek

Ara Öğün

1 avuç kuruyemiş
    Tahim + pekmezki ekmek
    1 tane kek

Akşam yemeği

2 köfte kadar et yada 2 kibrik kutusu kadar peynir yada 2 kepçe kurubaklagil (Nohut,kurufasülye v.b)
    Yarım su bardağı yoğurt
    1 kepçe çorba
    1 kepçe sebze yemeği
    4 dilim ekmek

Ara Öğün

4 tane bisküvi
    Meyve
    Bir avuç kuruyemiş
    Tahin + Pekmezli ekmek

Yukarıdaki diyet listesini uyguladığın takdirde haftada en az 200 gr. alabiliyorsan kilo almanda problem yok. Ama diyeti uyguladığın halde 200 gr alamamışsan mutlaka dr a gitmeni tavsiye ederim :f40: