Kıbleye dönünce parlayan seccade.

'Dini Konular' forumunda Cilek tarafından 21 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Londra`da yaşayan Soner Özenç, `Sajjadah 1426` adlı pusulalı bir seccade tasarladı. Seccade Mekke yönüne döndükçe fosfor desenleri parlaklaşıyor.

  İngiltere`nin başkenti Londra`da yaşayan Türk tasarımcı Soner Özenç, kıbleyi gösteren ışıklı seccade tasarladı. Özenç`in `Sajjadah 1426` adını verdiği seccade, kullanıcıların deyimiyle tasarımı ve üzerinde bulunan aydınlatılmış desenlerle namaz deneyimini zenginleştirirken, kıbleyi bulma sorunu da ortadan kalkıyor.

  Dijital pusulası var
  Seccadenin ilgi çekici yanlarından biri, bu tür tasarımlarda nadir kullanılan fosfor baskı teknolojisi. Bu teknolojiyle geleneksel desenler yaratan Özenç, seccadenin içine dijital bir pusula entegre etmiş. Mekke yönüne döndükçe desenlerin aydınlığı artıyor.

  Özenç, "Seccadenin üzerinde bulunan desenlerle eski gelenek ve ritüelleri örnek alarak camideki atmosferi oluşturmayı amaçlıyoruz" diyor. `Sajjadah 1426`nın ismindeki `1426` sayısı ise Hicri takvimde `2005` yılını temsil ediyor.

  Üretimde
  Londra`da serbest tasarımcılık yapan Özenç, halen Electro Luminescent Printing teknoloji uygulamaları üzerinde çalışıyor. `Sajjadah 1426` projesi, haziranda Londra Lethaby Gallery`de, geçen ay da Londra`daki ünlü tasarım fuarı Designersblock`ta sergilenmiş. Uzakdoğu ülkelerinden siparişler almaya başlayan Özenç, İngiltere`de üretim için de bir firmayla anlaşmış.
   
Yükleniyor...
- Kıbleye dönünce parlayan Forum Tarih
namaz kılarken kıbleye dönmenin hükmü Dini Konular 13 Ocak 2013
Gusül Abdesti Alırken Kıbleye Dönülür Mü Sorularla İslamiyet 19 Temmuz 2012
Namaz kılarken neden kıbleye dönülür Dini Konular 21 Mart 2011
İbadet ederken neden Kıbleye yöneliyoruz? Sorularla İslamiyet 3 Mart 2010