Kerahat Vakti Namaz Kılınır mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Sezen

  Sezen Editör

  Kerahat Vakti Namaz Kılınır mı?

  Kerâhat vakti denince güneşin doğuş, batış ve tam tepede olduğu vakitler akla gelmelidir. Bu vakitlerde ne kazaya kalmış farz namazları kılınır, ne vacip namazları, ne de cenaze namazları kılınır. Eğer ki bu vakitlerde nafile namazı kılınmış olsa bile rerahetle caiz olur ve namazın iadesi gerekmez. Ancak yinede kerahat vakitlerinde namaz kılmamaya dikkat etmek gerekir.

  Peki kerahat vakitleri ne zaman başlar ve ne zaman biter?  Aşağıdaki çizelgede kerahat vakitleri pembe renkle gösterilmiştir. Bu çizelgeye göre Güneş doğduktan sonraki 40-45 dakika ilk kerahat vaktidir. İkinci kerahat vakti öğlen vakti güneşin yükselip tam tepeye geldiği zaman dilimi bu da öğlen ezanının okunmasından önceki 40-45 dakikaya denk gelir. Son olarak üçüncü kerahat vakti ise Akşam ezanından önceki 40-45dakikadır. Güneşin sararmasından itibaren batış anına kadar olan vakittir.

  [​IMG]

  Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz?

  Bu üç vakit, ateşe tapanların ibadet zamanlarıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının gereğidir.

  Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hemde farzını beraber kaza eder.

  İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır.
   
Yükleniyor...
- Kerahat Vakti Namaz Forum Tarih
Kerahat Vakti Namaz Kılınır Mı Dini Konular 10 Nisan 2012
Namaz ve kerahat vakti Dini Konular 31 Ocak 2012
kaza namazı kerahat vakti kılınırmı ? Sorularla İslamiyet 1 Ocak 2012
kerahat vaktinde tahiyyetü'l mescid namazı kılınır mı Dini Konular 14 Aralık 2010