Kemoterapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

'Hastalıklar' forumunda Wish tarafından 23 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kemoterapi nedir
  Kemoterapi Nasıl Uygulanır
  Kemoterapinin Yan Etkileri

  Kemoterapi nedir ve nasıl uygulanır? Kemoterapi kanser hücrelerinin ilaçlarla yok edilmesidir. Özellikle yüksek grade'li osteosarkomlarda ve Ewing sarkomunda uygulanır. Genellikle birkaç ilaç aynı anda verilerek en yüksek tümör hücre ölümü hedeflenir. Bu tümörlerde kemoterapi ameliyat öncesi başlanır. Ameliyatı takiben devam eder.

  Kemoterapinin ne gibi yan etkileri vardır?

  Günümüzde kemoterapinin sağlıklı dokular üzerindeki etkilerini yine ilaç desteği ile azaltmak mümkündür. Bununla birlikte hastalarda saç dökülmesi bulantı kusma gibi şikayetlerden kan hücrelerinin ciddi şekilde azalmasına kadar yan etkiler görülebilmektedir. Genel olarak vücut direnci iyi genç başka hastalığı olmayan hastalarda kemoterapi iyi tolere edilmekte ve yan etkiler tedavinin kesilmesinden sonra ortadan kalkmaktadır.

  Neden ameliyattan önce de kemoterapi uygulanıyor?

  Kemoterapi ile alınacak yanıt yani tümör ölümü % 90 yada üzerinde ise iyi yanıt olarak değerlendirilir ve hastanın sağ kalımına ciddi katkı sağlar. Ancak bu yanıt elde edilemez ise ilaç değişikliği yapmak gereklidir. Bu oranı belirlemenin yolu ise ameliyattan önce kemoterapinin başlaması ve ameliyat sırasında çıkarılan tümörlü dokunun patolojik incelenmesi ile tümör ölüm oranının belirlenmesi ile mümkün olmaktadır.

  Yine ameliyattan önce kemoterapi verilmesi tümörü küçültmekte ve ameliyatı daha kolay ve emin hale getirmektedir.
   
Yükleniyor...
- Kemoterapi Nedir Nasıl Forum Tarih
Kemoterapi Nedir Neden Uygulanır? Sorun Cevaplayalım 16 Ağustos 2011
Kemoterapi uygulamasında amaç nedir? Sağlık Rehberi 30 Eylül 2009
Kemoterapi Etkisine Kına Tedavisi Sağlık bilgisi 1 Mart 2012
Vahide Gördüm Kemoterapi, İçin Saçlarını Kestirdi Magazin haberleri 8 Kasım 2011