kemiklerin genel özellikleri nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kemiklerin Yapısı Kemik Yapısı

  Hemen hemen bütün kemiklerde özellikle de vücuttaki uzun kemiklerde iki farklı yapı bulunur. Kemiğin gövdesi yoğun kemik dokusu içerirken, uçları ince bir kemik katmanından, gözenekli kemik yapısından oluşur. Aslında bu düzenleme, kemiklerin işlevini yerine getirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü kemik ancak böyle bir dizayna sahip olduğu takdirde yoğun baskı altında kalmadan hareket edebilir ve kendisine yüklenen ağırlık ve gerginlik kemik gövdesinden eklemlere aktarılır. Eğer her bölge aynı yapıda olsaydı; kemiklerde esneklik ve sağlamlık gibi özellikler olmazdı.

  Vücudumuzu ayakta tutan kemiklerin genel yapısı yanda görüldüğü gibidir. Bu özel tasarım her insanda aynıdır. Bu sayede her insanda kemikler aynı sağlamlığa ve esnekliğe sahiptir. Kemikler Allah'ın kusursuz yaratmasının örneklerinden biridir.

  Kemik dokusu, kemik hücreleri ve bu hücrelerin salgıladığı etraflarındaki ara Maddeden oluşur. Kemik dokusunda üç çeşit hücre bulunur. Kemiklerin yapımında rol alan ve şekil almasını sağlayan, kemik içindeki boşlukları oluşturan ve bu boşlukları birbirlerine bağlayarak iletişimi kuran hep bu hücrelerdir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- kemiklerin genel özellikleri Forum Tarih
uzun kısa ve yassı kemiklerin vücudumuzun nerelerinde bulunur Sorun Cevaplayalım 8 Kasım 2012
Kafatası kemiklerinin görevi nedir Bunları biliyormusunuz 20 Eylül 2012
Vücudumuzdaki Kemiklerin İsimleri Soru Cevap 28 Şubat 2012
omurgamızı oluşturan kemiklerin çeşidi Sorun Cevaplayalım 6 Şubat 2012