Kemik Kilise

'Kısa Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag'in yetmiş (70) km kadar doğusunda Sedlec isimli bir kasaba bulunmaktadır.
    Burada bulunan kilisenin içi gercek insan kemikleri ile tasarlanıp dekore edilmiştir.
    Öyküsü 1218 yılında, güvenilir bir kişi olan Abbot Henry'nin kutsal topraklara hacca gitmesi ve oradaki mezarlıktan bir kavanoz toprak getirerek kilisenin üzerine serpip dağıtmasıyla başlamıştır.
    Böylelikle kilise bir önceki halinden daha kutsal ve önemli bir yapı-yer olarak görülmeye başlanmıştır ve cok popüler bir gömülme noktasına dönüşür.
    1318'e kadar 30,000 den fazla beden buraya gömülmüştür ve 1511'de yeni bedenlere yer açabilmek icin eski kemiklerin bir kısmının yerlerinin değiştirilmesi gerekmistir.
    Bunlar daha sonra ürpertici eserlerin malzemesi olmuşlardır.
    1870 yılında Shwartzenberg dükü tarafindan yerel bir ahşap oymacısı kilisenin içini insan kalıntıları (yaklaşık 40,000 set insan kemiği) ile dekore edilmesi icin tutulmuştur.
    Günümüzde bu kilise tüm dünyanın en olağan dışı kiliselerinden biridir.

Çok etkileyici ve saçma geldi bana ... ya sizce ?

2. ;) : evet etkileyici fakat bir okadarda saçma ne kadar anlamsız
    tabiki olağan dışı olacak bunda normal hiç birşey yokki bana göre :f20:
    teşekkürler yaren ilginç bir paylaşım olmuş emeğine sağlık

3. Çok ürpertici görüntüler.:f73:
    Mantığını anlamakta insanın hafızası zorlanıyor.
    Peylaşımın için teşekkürler Yarenim....

4. Gerçekten çok ilginç. İlk kez duydum bunu. Düşündürücü, hala düşünüyorum....!

Teşekkürler Yaren

5. İlginç gerçektenn netice bazı insanlar için ibadet yeri bu şekilde olması çok ürkütücü bence ..

Bilgiler için teşekkürler yaren..

6. Topraktan geldik topraga gidecegiz sözü burada geçerli degil demek ki.. Kilise duvarlarını süsleyebilirse sizden mutlusu yok mu demek istediler acaba :f20:

7. Sıradışı, ürkütücü ve günah bence
    Emeğine sağlık Yaren
    Paylaşım için teşekkürler.

8. Bu nasıl bir kutsallık anlayışı ya da dinleri gereği nasıl ibadet edebiliyorlar aklım almıyor. Aramızdakifarkda bu sanırım. Çok saçma yaşıyorlar.

9. :f73: :f73: :f73:
    gözlerime inanamıyorum gerçekten böyle bir yer var ve insanlar gönül rahatlığı ile orayı gezebiliyorlar hayret doğrusu

10. Yaw adalarr çok güzel sanatsal eserler çıkarmışlar ortaya sonuçta kutsal bir mekan.. Bence abes bişey yok .Sonuçta gezen insana şunu hatrılatıyor olabilir...
    Olum bak ne kadar zengin gururlu mağrur bilgili olursan ol yani ne olursan ol sonuçta aha bu olacaksın.... Ben bunu anladım biraz kaba oldu ama ....

11. Hmmm, ya ben yapsaydim böyle bisi beni aforoz (nasil olacaksa :f30:) ederlerdi diyesim geldi.

Adamdan adama fark var iste.

Ya haliyle turistik yerleri gezerken kiliseleri de gezdim ama böyle birine hic rastlamamistim.

Insanoglunun ilginclikleri bitmez.

Ellerine saglik Yaren. :f40: