Kekik ve Kekiğin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZeuS tarafından 7 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kekiğin Faydaları
  Kekiğin Yararları

  KEKİK;Açık pembe renkte çiçekler açan bitkinin yemeklere ve özellikle etlere farklı bir lezzet ve koku vermekte kullanılan bir baharatıdır.

  Kekiğin Faydaları
  Vücudu kuvvetlendirir. İştah açar. Sindirime faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Astım, bronşit, grip, nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Balgamı giderir. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

  Kekik Nasıl Kullanılır?
  Kekik toz halinde, yağı çıkarılarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşemiş cilde sürülürse yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile buğu banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Toz kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Banyo suyuna kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik, kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını kesmekte oldukça etkilidir.
   
Yükleniyor...
- Kekik Kekiğin Faydaları Forum Tarih
Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 4 Şubat 2014
Kekik Suyunun Faydaları Şifalı Bitkiler 5 Eylül 2013
Keçi Peynirli ve kekikli Patates Tarifi Resimli Damak Keyfi 19 Mart 2013
Kekik Yağının Yararları Nelerdir ? Sorun Cevaplayalım 10 Ocak 2012