kefir nasıl yapılır

'Bilgi Rehberi' forumunda HazaN tarafından 27 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Kefirin yapılışı
    Kefirin tarifi
    Kefirin hazırlanması

Kefirin hazırlanışı
    * 3 4 tane cam kapaklı kavanoz .
    * Naylon veya paslanmaz çelik süzgeç strainer ve kaşık.
    * Kefir koymak için geniş ağızlı bir kap
    * 2 kutu taze süt [Her çeşit süt olabilir, yağlı, yağsız, pastörize .Benim tercihim taze olması ve ekolojik olarak üretilmesi]

Kefir tanelerini temiz cam kavanoza koyun. (Kavanozun üstüne işaret koymanız ileride kefir taneleri çoğalınca fazla miktarı belirlemeniz açısından iyi olacaktır.Koyduğunuz işareti geçen kefir tanelerini başka üretimler için yada başka insanlara vermek için ayırabilirsiniz..)

Oda sıcaklığında taze süt ekleyin ve 24 saat bekleyin, veya süt koyulaşıncaya kadar yada beğendiğiniz kıvama gelinceye kadar bekleyin.[Kavonozu spot ışık altından ve direk gün ışığından uzak tutun mesela karanlık bir dolaba koyabilirsiniz.. Kavanozu 3/4 ünden daha fazla doldurmayın. ]

Kavanozu süzgeçe dökün ve kefir tanelerini süzün kavanozu temizleyerek bundan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Kefiriniz içmeye hazır isterseniz buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.Kapalı hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında 1 gün kadar da dayanabilir.

Kefir tanelerinin zarar görmesini istemiyorsanız kavanozu sıcak suyla yıkadıktan sonra kefir tanelerini içine hemen atmayın kavonuzun soğumasını bekleyin..

KEFİR 24 VEYA 48 SAAT SONRA

Kefir yapımında en sık kullanılan metodu yukarıda açıkladık. Başka bir metod ise kefir mayalandıktan 8-12 saat sonra 5 sn kadar çalkalayarak sütün kefir tanelerine daha iyi nufuz etmesini sağlamaktır. Bu şekilde elde ettiğiniz kefir çok daha rahat süzülecektir.

2. Cevap: kefir nasıl yapılır

Heee yoğurdu mayaladık... Kefir de sıra . :)

3. Cevap: kefir nasıl yapılır

:f30: :f30: Yoğurt mayalamada ne var arkadaşım. Sen marifetlisindir onuda yaparsın bunuda
    Ben birkaç kez (melisanın bebekliğinde) yoğurt mayalamıştım. Ama kefirden hoşlanmıyorum ama ilgilenenler için tarif vermek iyi olur diye düşündüm.

4. Cevap: kefir nasıl yapılır

4 gün önce ögrenmistim bu nasil yapilir?
    Kefir kelimesi de türkce "köpürmek" kelimesinden
    türetilmis. (Wikipedia öyle diyor)
    Bu kefir taneleride yumru haline geliyormus sütün icinde
    ve bir ömür boyu kullanabiliyormus insanlar.
    Ayrica kafkaslarda milli bir icecek ve bu yüzden de kafkaslarda uzun yasayan
    insanlarin sırrı olarak gecmekte.

Sonucta sadece eksimis süt bu kefir ya, en azindan marketten aldigim
    öyle ve tadina önce alismak gerekiyor. :f106:

5. Cevap: kefir nasıl yapılır

Öyleyim dimi :f10: Hayat işte bu noktaya kadar geliyor insan.:)

Ayrıca ben de en son Berka'nın bebekliğinde mayalamıştım.Hem de çay bardaklarına :f196:tek öğünlük ;)

6. Cevap: kefir nasıl yapılır

Kefirin faydalarını okuduktan sonra insan zehir olsa içer diyor ama ben yinede içemiyorum malesef.
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler Cossack

7. Cevap: kefir nasıl yapılır

Icilecek bisi degil zaten. :) Eksi sütü biz döküyorduk yaw,
    kafkaslarda özel olarak eksitiyorlarmis megerse. :f30:
    Bunun biraz degisik ve alkollü versiyonuna da kımız deniliyormus iste.
    Meshur tarihi icecegimiz yani. :f63: