Kedilerin Adı Neden Nanköre Çıktı?

'Haberler' forumunda Kubra tarafından 2 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. Zoolog Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin nankör davranışlarına ilişkin, “Kediler 3 bin yıldır, köpekler ise 13 bin yıldır insan hayatının içinde. Aslında nankör değillerdir, diğer evcil hayvanlara göre daha özgür ve yabanilerdir” dedi.
    [​IMG] Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin halk arasında “nankör hayvan” diye nitelendirilmesinin yanlış bir değerlendirme olduğunu belirtti. Aksoy, “Kediler nankör hayvan değildir, diğer evcil hayvanlara göre daha ‘özgür ve yabani’ davranışları vardır” dedi.
    Bir kedinin köpekle kıyaslandığında sadık olmadığı görüntüsü doğurduğunu ifade eden Aksoy, bu durumun kedinin insanlarla iç içe yaşama serüvenin köpekler kadar geçmişinin olmamasından kaynaklandığını savundu. Köpeklerin tamamen insana bağımlı bir yaşam tarzını içine sindirerek benimsediğini dile getiren Aksoy, kedilerin ise yaban hayatın getirdiği reflekslerden hala kendini kurtaramadığını anlattı.

Kedilerin doğada rekabet halinde, daha içgüdüsel hareketler sergilediğine dikkat çeken Aksoy, şunları kaydetti:
    “Kedilerin halk arasında nankör hayvan diye nitelenmesi yanlış bir değerlendirmedir. Kediler nankör hayvan değildir. Köpekler 13 bin yıldır, kediler ise 3 bin yıldır insan hayatına ve ev yaşamına girdikleri için kedilerin ‘tam evcil’ olduğunu söyleyemeyiz. Kedi bulduğu besini en kısa sürede tüketir ve bir köpek gibi onu saklama güdüsüyle hareket etmez. Anlık içgüdüleri ile yaptığı hareketlerde, agresif tavır sergilediğinde, bazı kişiler tarafından nankörlükle suçlanır. Kedinin doğasında olan bazı davranışlar gereği yaptığı tavırlar da nankörlük olarak görülemez.”

BALIK VE KUŞTAN SONRA EN ÇOK TERCİH EDİLEN HAYVAN
    Evcil hayvan satıcıları ise kedilerin, balık ve kuş türlerinden sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer aldığını belirttiler. Günay Petshop Limited Şirketi yetkilisi Muharrem Aktan mağazasında aralarında Siyam ve İran kedisinin bulunduğu çeşitli türleri sattıklarını ifade ederek, müşterilerden gelen taleplerden memnun olduklarını söyledi.

KEDİ ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİ
    Kedilerin en çok çocuklu aileler tarafından tercih edildiğine dikkat çeken Aktan, “Aileler çocuklara paylaşımı öğrenmeleri ve bazı kıskançlık duygusundan kurtulması için kedi satın alıyorlar. Kediler özellikle çocuk yaş grubuyla en iyi anlaşan ve uysal olan evcil hayvanlar arasında yer alıyor” dedi.

Cossack bunu beğendi.

2. bende köpek sevnelerdenim tamam kedilerde iyi ama köpek olsun paylaşıma tşk

3. Biraz bakımları zor oluyor ama benimde tercihim balık. emeğine sağlık KÜBRA:f118:

4. Ayyy kedileri hiç sevmem.. Kübra çok iyi bilir..:f106: :f106: Ben de köpek sevenlerdenim.. Teşekkürler arkadaşımm..:f40:

5. Hem köpek hemde kediyle yasayan insanlardanim,
    kedilerin nankörlügü tavetürden ibaret.
    Her kedi ayri karakterlere sahip iclerinde beraber yasadigi insana cok bagli olanlarda var.
    Yukarda bahsi gecen Docent Dr ne kadar incelemis bilmiyorum ama olayin asli bildigim kadari ile şu.
    Köpekler insanlara baglanir bu icgüdüsel birseydir.
    Kediler ise mekana baglidir. Aradaki en büyük fark bu.
    Köpekler insanlara tabi olarak yasarken, kediler ise insanlarla BERABER yasamayi kabul etmistir.
    En büyük özellikte budur.
    Köpek bir sürü hayvani oldugu icin, sahibini sürünün Alfa hayvanı yani sürünün başı olarak kabul eder.

Son olarakta ben kedileri daha cok severim, zaten insanlar geneldebir türü secer, ya köpektir sevdikleri
    ya da kedi. Benim tercihim kedi oluyor burada, özgürlügü sevdikleri icin belki de bilemiyorum.

Elıne saglık Kubra, güzel bir konu idi.:f40:

+ R E P

6. Kübra çok teşekkürler... İlginç bir paylaşımdı... Bu paylaşımla şunu da gördükki maşşallah Cossack abimizin her konuda olduğu hayvanlar hakkında süper bir bilgisi var. Süpersin abi ne diyeyim... Çalışmalarını ilgi ie takip edenlerdenim...

7. Bu okumanin avantajlarindan biri Chemistin, eger evimde hayvanlarla beraber yasiyorsam
    onlarin nasil varliklar oldugunu ögrenmem gerek degil mi? Bunun yoluda elbette bu konuda cesitli
    kitaplar okumaktan geciyor, herkes herseyi bilecek diye birsey yok ama yazan kitaplari bu yüzden
    yazmis bizede okuyup ögrenmek kaliyor.
    Benim merakimi yenemedigim bu tarz seylerdir mesela bir aleti kullaniyorsam onun nasil calistigini merak ederim.
    Dügmesine basip calistirmak yetmez...:f30: :f30:

8. Ben hayvanları uzaktan sevenlerdenim evimde asla istemem:( :(

bir zamanlar kuş ve balık besledik öldüler ozaman çok etkileniyorum evden biri eksiliyor:( :(

emeğine sağlık Kübra paylaşımın için teşekkürler:f40:

9. Kedi ve köpek severim ama evde beslemiyorum balıklarım var onlarla yetiniyorum :f106:

Paylaşım için tşkler KÜBRA :f40:

10. bende sevemiyorum nedense helede evde olanlara asla tahammül edemem :f84:

evde beslenecek bana göre ya muhabbet kuşu yada balık olcak :f106:

paylaşım için teşekkürler:f9: :f9:

11. [grade="00008B FF6347 008000 FF0000 FF1493"][glint] Bende uzakda Severim hayvanları Balık daha güzel oluyor paylaşım için teşekürler [/glint] [/grade] :f118: :f40: