Kayyûm-İ Zaman Kimdir, Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda Masal tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kısaca Kayyûm-İ Zaman Kimdir


  Kayyûm-İ Zaman Hakkında Bilgi


  Hindistan evliyâsının büyüklerinden.

  Urvet-ül-Vüskâ Muhammed Ma’sûm-i Fârûkî hazretlerinin büyük oğlu, İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin de torunudur. İsmi Muhammed Sibgatullah’tır. Yüksek dedeleri İmâm-ı Rabbânî’nin sağlığında, 1624 (H.1033) senesinde Serhend şehrinde dünyâya geldi. Kayyûm-i Zaman ismiyle meşhûrdur. 1710 (H.1122) senesi Rebî’ul-âhir ayının dokuzunda Cumâ günü vefât etti.

  Muhammed Sibgatullah doğduğu sırada, İmâm-ı Rabbânî, vaktin sultânı ile birlikte Hindistan’ın büyük şehirlerinden olanEcmîr’de bulunuyordu. İmâm-ı Ma’sûm da babalarını ziyâret maksadıylaEcmîr’e gitmişti. İmâm-ı Rabbânî ve İmâm-ı Ma’sûm, Ecmîr’den dönerken yolda bu oğullarının doğum haberi geldi. Her ikisi de bu habere çok sevindiler. Çünkü husûsî hâllerinin vârisi olacak cevher dünyâya gelmiş bulunuyordu.

  İmâm-ı Rabbânî hazretleri, oğlu İmâm-ı Ma’sûm’a hitâben; “Senin bu oğlunda asâletten bir sıfat buldum.” buyurdu. Zîrâ İmâm-ı Rabbânî’ye göre asâlet olmayınca, kayyûmluk, kutbluk bulunması çok zordu. Bu çocukta asâletten pay görünce, mânevî firâset ile, onun velîlik yolunda yüksek derece sâhibi olacağını ve Kayyûm-i Zaman olacağını anladılar. Bu, Allahü teâlânın çok büyük bir ihsânıdır. Dilediğine nasîb eder.
   
Yükleniyor...
- Kayyûm Zaman Kimdir Forum Tarih
Kayyûm-İ Cihan Muhammed Seyfullah Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 30 Ağustos 2012
Abdulkayyum İsminin Anlamı Türkçe Sözlük 3 Aralık 2011
Estağfirullah El Azim Ellezi Lâ İlahe İllâ Hüvel Hayyul Kayyum Ve Etubü İleyh Dualar ve Faziletleri 29 Haziran 2011
Milyoner Kanunen Türk Bayrağı nerede hiçbir zaman yarıya indirilemez Sorun Cevaplayalım 16 Eylül 2016