Kaybolan Silah Skeci

'Medya Bölümü' forumunda SümbüL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Oyunlar
    Tiyatrolar
    Skeçler
    Kaybolan Silah Skeci
    Kaybolan Silah Oyunu
    Kaybolan Silah Tyatrosu

Kaybolan Silah Skeci

PAŞA: Firdevs Bacı!
    FİRDEVS BACI: Buyrun efendim.
    PAŞA: Herkese söyle, saat 10´da salonda hazır bulunsunlar!
    FİRDEVS BACI: Baş üstüne efendim.
    PAŞA: Unutma çok önemli!
    FİRDEVS BACI: Unutmam efendim.
    (Ev halkı gelir)
    PAŞA: Oturun, ayakta kalmayın. Şimdi beni iyi dinleyin. Hepimiz bir tabancam olduğunu bilirsiniz. Her zaman çekmecemde durur.
    EV HALKI: Biliyoruz Paşa Hazretleri!
    PAŞA: Bu sabah tütün tabakamı almak istediğimde tabancam yerinde yoktu. Ev boş kalmadığına göre ve hırsız giremeyeceğine göre mutlaka biriniz aldınız.
    EV HALKI: Estağfirullah paşa hazretleri!
    PAŞA: Susun! Bu evden ve sizden ben sorumluyum. Bir cahillik etmenizden korkuyorum. Ben sağ oldukça kimse kılınıza bile dokunamaz. Allah büyüktür. Bu günler de geçer. Karanlık gecelerin sabahı yakındır.
    EV HALKI: İnşallah paşa hazretleri!
    PAŞA: Zeynel Çavuş sen mi aldın?
    ZEYNEL ÇVŞ.: Paşam, eski bir asker olarak hemen belirteyim ki, eğer tabancayı ben almış olsaydım, hiç çekinmeden söylerdim.
    PAŞA: Ya sen Firdevs bacı, sakın sen almış olmayasın?
    FİRDEVS BACI: Niye alayım ki paşam?
    PAŞA: Hemen alınma öyle! Hani demez miydin “Bu düşman askerlerini bir kaşık suda boğasım geliyor. Bunların ne işi var vatanımızda?” diye?
    FİRDEVS BACI: Paşam, paşam, elbette öldüresim geliyor. Eğer iş bana kadar düşerse cephedeki nişanlımdan geri kalmam.Fakat yemin ederim ki ben almadım.
    PAŞA: Peki, peki sana inanıyorum. Sen işinin başına dönebilirsin.Bırak ağlamayı! Betül kızım, bak gelinimsin.Şehit kocanın hatırı için doğruyu söyle.Sen mi aldın tabancayı?
    BETÜL: Paşa Hazretleri, hani geçen akşam kapı çalınmıştı ya…
    PAŞA: Evet.
    BETÜL: Düşman subayları kapıya dayanmıştı ya…
    PAŞA: Eee…
    BETÜL: Konağı boşaltmamızı istemişlerdi hani…
    PAŞA: İyi ama daha sonra vaz geçmişlerdi.
    BETÜL: Biliyorum. Ama ben sokaklarımızı pis çizmeleriyle kirleten düşmanların evimize göz dikmeleri yüzünden üstlerine bütün kurşunları boşaltmayı düşünmüştüm.
    PAŞA: Ve bunun için aldm silahı öyle mi?
    BETÜL: Hayır Paşa hazretleri! Alacaktım ama yerinde yoktu.Benden önce birisi almış.
    PAŞA: Allah aşkına kim aldı öyleyse?Kızlarım, sadece siz kaldınız.Hadi getirin şu silahı!
    KIZLAR: Biz mi?
    PAŞA: Tabii ki siz.Başka kim kaldı?Hadi utanmayın, inanın affedeceğim.
    BÜYÜK KIZ: Fakat baba ben almadım. KÜÇÜK KIZ: Ben de!
    PAŞA: Tepemi attırmayın.Güzellikle getirin şunu çabuk!
    KIZLAR: Seni nasıl inandırabiliriz?
    PAŞA: Tabancayı getirmekle…
    KIZLAR: Ama biz almadık ki…
    PAŞA: Hanım, ne dersin sen bu işe?