kava biberi hakkında bilgi

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. kava biberi hakkında bilgi istiyorum
    kava biberi çayı veya kapsülünü arıyorum nereden bulabilirim

2. Cevap: kava biberi hakkında bilgi

Bilimsel çevrelerce Piper methysticum olarak bilinen kava biberi, Hawaii’nin de içinde bulunduğu adalar topluluğuna özgü bir bitki. Kava bitkisinin yapraklarının oldukça geniş olmasına rağmen sadece kökü sakinleştirici olarak tıbbi amaçlarla kullanılıyor.

Sakinleştirici etkisinin yanı sıra kava biberi; insomni(uykusuzluk), sırt ağrısı, çocuklarda hiperaktivite ve uyku sorunlarının çözümünde doğal bir tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor. İş dünyasının yorucu geçen günlerinde, sporcuların yoğun antrenman temposunda ve entelektüellerin üzerlerindeki baskıyı atıp işlerine yoğunlaşmaları gibi durumlarda tercih ediliyor.

Kava bitkisinin kökü vücudunuzdan atılana kadar bedeninizi ve zihninizi mümkün olduğu kadar sakinleştiriyor. Bu bitkinin kökü, kasları rahatlatıyor, kendinizi huzurlu ve iyi hissetmenizi sağlıyor, konsantrasyonu artırıyor ve aynı zamanda da doğal bir afrodizyak olarak kullanılıyor. İnsanları daha sosyal ve rahat bir ruh haline sokan bu bitki, kişilerin aralarındaki buzları eritmede oldukça başarılı.

Geleneksel kullanım şekli gereğince kava bitkisi kişiler tarafından çiğneniyor ya da ezilerek bir içeceğin içine katılıyor. Günümüzde ise kapsüller, çaylar, içecekler gibi bir çok tüketim şekli mevcut.