Katılarda Isı İletimi Nasıl Gerçekleşir?

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Katı cisimlerde ısı iletimi nasıldır?

  Katılar tanecikli yapılardan oluşmaktadır. Katılarda ısı iletimi işte bu tanecikli yapılar sayesinde gerçekleşmektedir. Katıların içerisinde mevcut olan tanecikli yapılar birbirlerine ısı iletirler. Taneciklerin ısıyı birbirlerine iletmesi ile de katılarda ısı iletimi gerçekleşmiş olur. Katılarda ısı iletiminin nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamak için örnek olarak tahtayı verebiliriz. Tahta katı bir maddedir ve tanecikli bir yapıya sahiptir. Katı bir madde ve tanecikli bir yapıya sahip olan tahtayı ısıttığımızda tahtanın yapısında bulunan tanecikler hareket etmeye başlar. Tanecikler arasındaki bu hareket arttıkça hareket halindeki tanecikler birbirlerine çarpar. Isınan ve hareket eden tanecikler birbirine çarptıkça ısı enerjisini birbirlerine iletmiş olurlar. Böylece tahta cisminde ısı iletimi gerçekleşmiş olur. Isınan katılarda ısı iletimi örnekte de açıkladığımız gibi tanecikler sayesinde gerçekleşmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2014
 2. Katı maddelerde ısı katı maddeyi oluşturan moleküllerin titreşmesi ve katıların molekülleride bulunan elektronların serbest hareketi ile meydana gelir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Katılarda Isı İletimi Forum Tarih
Katılarda ısı iletişimi nasıl gerçekleşir Sorun Cevaplayalım 24 Ekim 2011
IQ Testi Bir çok kişi yanlış Cevaplıyor. Merak Ettiklerimiz Cuma 12:32
Milyoner Eskiden tabakhaneye hızlıca yetiştirilmesi gereken malzeme hangisinin dışkısı olurdu? Sorun Cevaplayalım Salı 00:13
Amaç sonuç ilişkisi ne demektir? kısaca örnekler Sözel Dersler 17 Ekim 2016