kaş aldırmak günah mı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 12 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kaş Almak Günah mı?

  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (a.s.m.), başına ilave saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah’ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler.

  Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2014
 2. Hadİs neden yok
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2014
 3. Hz. Peygamber bir hadislerinde, “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin…” buyurmuştur (Buhârî, Libas, 84; Müslim, Libas, 120),
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kaş aldırmak günah Forum Tarih
Kaş aldırmak caiz midir? Sorun Cevaplayalım 16 Ağustos 2011
kaş aldırmak caiz mi Sorun Cevaplayalım 12 Ağustos 2011
Osmanlı Devleti’nin gayrimüslimlere yönelik uygulamış olduğu hoşgörü politikası devlete kazanımları Osmanlı Tarihi 4 Eylül 2016
Milyoner FİFA Tarafından verilen Puskas ödülü hangisi içindir Sorun Cevaplayalım 29 Ağustos 2016