Kartezyen Matematik

'Ders çalışıyorum' forumunda By_TuaL tarafından 13 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. KARTEZYEN ÇARPIM

Tanım: x ve y elemanlarının, sırası önemli olmak kaydıyla oluşturdukları
    (x 1.bileşen, y 2. Bileşen) elemanına sıralı ikili denir.

Örnek: 3 ile 15 arasındaki tam sayılar için asal sayı, çift sayı şeklindeki bazı sıralı ikilileri yazınız.
    Asal sayı = {5,7,11,13}
    Çift sayı = {4,6,8,10,12,14}
    (5,4), (5,6), (7,10), (7, 4), ...
    Tanım: (a, b) ve (c, d) ikilileri birbirine eşitse a ile c, b ile d birbirine eşittir ki, buna ikililerin eşitliği denir.
    Yani; (a, b) = (c, d)  a = c ve b = d’ dir.
    Tanım:A ve B boş olmayan kümeleri için: 1. Bileşeni A’ dan 2. Bileşeni B’ den alınarak oluşturulan bütün ikililer kümesine AxB kartezyen çarpım kümesi denir.
    AxB = {(x,y) ; x є A ve y є}

KARTEZYEN ÇARPIMIN ELEMAN
    SAYISI

1. S(AxB)=s(BxA)=s(A).s(B)
    2. S(AxA)=s(A).s(A)={s(A)}2

KARTEZYEN ÇARPIMIN ÖZELLİĞİ

1. AxBBxA (Değişme özelliği yok)
    2. Ax(BXC)=(AXB)XC (Birleşme özelliği)
    3. AX(BUC)=(AXB)U(AXC)
    4. AX(B∩C)=(AXB)∩(AXC)
    5. Axø=øXA=ø
    6. AXB=øA=ø veya B=ø’ dir.

2. Birden 9.sınıf günlerime geri döndüm:f40:
    Konunun özünü veren iyi bir anlatım olmuş paylaşım için teşekkürler.:f118:

3. İşte bu yaw.. Ne güzel konu işte..:f106:

Teşekkürler By-Tual..:f40:

4. Ayselcim kartezyen çarpımın tadını çıkar canım.Seneye Trigonometri var.Seni biraz korkutayım.
    Çok kötüyüm ya.:f79:

5. Aşk olsun yani Ezgi Abla.. :( İnsan böyle mi moral verir..;) :

Şaka şaka..:f30:

Valla napalım kaderde varsa çekeceğiz..(Çok mu duygusal bir cümle oldu..:f106: )

Sen yine de saol Ezgi Ablacım sayende kendimi seneye olan bütün konulara hazırladım..:f106::f106:

6. Çok yararlı konular By-Tual eline sağlık yorulmuşsundur bi kahve iç :f80: :f69:

7. Tamam içime dert oldu.:f38: Gerçekleri açıklamazsam çatlarım.
    Şimdi :f80:senden 2 yaş büyük olmam dolayısıyla hayat tecrübelerim senden biraz fazla:f40:
    Bunları sana aktarmalıyım;
    10.sınıfa polinomlarla gözlerini açıyorsun.Bilmem neyden kalanı 0 a eşitleyip polinoma yazdın mı tamamdır.:f106: Daha sonra çarpanlara ayırma gibi matematiğin temeli olan fakat OKS ye hazırlanmış bir genç olarak senin için çantada keklik.Müfredatta bu konunun ardına 2.dereceden denklemleri yapıştırmışlar.(-ki bu konuda kökler toplamı, çarpımının formülünü bildinmi olay bitti)Hemen ardından eşitsizlikler..Vee parabol(bu konu başlamadan "oo zengin bir konuymuş" gibi iğrenç bi espiri yaptığımı hatırlıyorum sakın sen benim düştüğüm hataya düşme:f106: )
    Daha sonrada faktoriyel-kombinasyon-olasılık-binom gibi birbirine bağlı konular var.Veee yılı Trigonometriyle kapatıyoruz.
    Şaka bir yana gözünde büyütme sakın.Konuda formül bol ztn...

8. Aysell ezber sorunun olursada bana danış ezber taktiklerim var :) Ezgide baya korkutmuş sanırsam ama gerçekten kork yani :)

9. Valla Ezgi Ablacım korksam da görcem bu konuları korkmasam da dimi ama..?:f106: En iyisi şimdiden dert etmemek.. Zamanı gelince öğretirler ne de olsa..:f40: Ayrıca bilgilendirdiğin için teşekkürler.. Ama valla bir sorun olursa sizin kapıda biterim ona göre.. Öğretirsin bana ..:f106: :f106:

Valla Jeeny şu an ezber sorunum yok gibi görünüyor ama olduğunda da sana danışacağım emin olabilirsin..:f106:

10. Ayyaa benim oğlumda görecek bunları yazık çocuklarımıza yaaa:f106: :f106: