Karne Zamanı Geldi

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Karne Zamanı Geldi

Sevgili anneler ve babalar karne zamanı geldi ve sizlerde en az çocuklarınız kadar heyecanlı olmalısınız. Eğer çocuğunuzun karnesindeki notları önemsemesini istiyorsanız, karneyi önce siz önemsemeniz gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

Aynı zamanda bununla birlikte, karneyi önemserken nasıl bir tutum içinde olduğunuz çok önemlidir. Yaşamın her alanında çocuğuna karşı otoriter olan ebeveynler, kötü bir karne karşısında çocuklarını cezalandırabilir. Ya da hep hoşgörülü, korumacı olan ebeveyn, kötü notları hiç önemsemeyip, sorumsuzluğu neredeyse ödüllendirebilir. İki tutum da yanlıştır. Doğrusu, iyi notlar için çocuğu tebrik etmek, kötü notlar için ise nedenlerini araştırıp düzeltmesi için ona rehberlik etmek en iyi çözüm yolunu bulmak çok önemlidir.
    Anne ve Babalara kısa ama etkili öneriler

-Çocuğunuzun karnesiyle ilgili anlattıklarını dikkatle, sessiz dinleyin.Önce başarılı olduğu dersleri takdir edin.
    Başarısız olduğu derslerle ilgili konuşmak için acele etmeyin, hele kızgınsanız sakinleşmeyi bekleyin. Uygun zaman geldiğinde rahat ve güvenli bir ortamda başarısızlığının nedenlerini karşılıklı belirleyin.Karnesinde kötü notları olsa bile dinlenmesine izin verin. Ceza vermek yerine başarısını arttırma yönünde nasıl destekleyebileceğinizi düşünün.Çocuğunuza verdiğiniz sorumlulukları gözden geçirin. Okuldaki sorumluluklarını aksatıyorsa, evdeki sorumluluklarını yerine getirmesini öğreterek işe başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun başarısını sadece ders notlarına bakarak yargılamayınaynı zamnada çocuğunuz almış olduğu davranış notlarını da değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.