Karlı Ve Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Karlı ve soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılmalı

  Güneş ışınlarının azalması ve soğuk havanın etkisiyle deri kalınlığı azalır, derideki damarlar büzüşür, daha soluk ve yer yer morluklar görünür.

  Kapalı ortamlarda sıcağa, dış ortamlarda soğuk ve rüzgara maruz kalan derimiz kuruyup esnekliğini kaybeder. Özellikle açıkta olan el ve yüz gibi bölgelerde bu belirtiler daha şiddetli olur. Uzun süreli ve ph oranı yüksek sabunlarla sık ve uzun süreli banyo yapmak, sabun, deterjan ve çamaşır suyu gibi maddelerle çok sık temas etmekte deride kuruma, soyulma ve hatta çatlaklara yol açabilir” dedi.

  Soğuk havanın etkilerini azaltmak için bazı önlemler almak gerektiğini kaydeden Cirit “Cilt tipi kuru olanlar yağlı, yağlı olanlar su bazlı krem ve losyonlarla ciltlerini özellikle açıkta olan el ve yüz gibi bölgeleri düzenli bir şekilde nemlendirmelidir.

  Ev ve işyerlerinin sıcaklıkları ortalama değerlerde tutulmalı ve nemli olması için ısıtıcıların üzerlerine su kapları konulmalıdır. Dışarı çıkılırken el ve yüzü kapatıcı eldiven, atkı gibi giysiler giyilmelidir. Deterjan, çamaşır suyu gibi maddelerle teması engellemek için iç kısmı astarlı, koruyucu eldiven kullanılmalıdır.

  Banyolarda uzun süre kalınmamalı, su ılık olmalı, cildi kurutucu sabun ve şampuanlarla uzun süreli temastan kaçınılmalı ve banyo sonrası deriye nemlendirici losyonlar sürülmelidir. Güneşli ve karlı havalarda mutlaka en az 30 faktörlü güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Karlı Soğuk Havalarda Forum Tarih
Karlı havalarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kişisel Bakım 29 Aralık 2013
Çağatay Ulusoy'un Medcezir Dizisi İçin Yaptığı Fedakarlık Popüler Diziler 24 Ağustos 2013
Songül Karlı Hamile mi? Magazin haberleri 5 Mayıs 2013
Pasaportlardaki Telefon Sahtekarlığı! Teknoloji Haberleri 16 Mart 2013