Karl Pearson kimdir hayatı

Konusu '( ı-j-k-l )' forumundadır ve Ezlem tarafından 2 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Ezlem Üye

  Karl Pearson kimdir ,Karl Pearson hayatı,Karl Pearson biyografisi,Bilimler Grameri kitabının yazarı kimdir,modern istatistiğin kurucusu kimdir


  Karl Pearson

  [​IMG]

  Karl Pearson (1857-1936), modern istatistiğin kurucularından biri olarak kabul edilen İngiliz bilim adamıdır. 1857 yılında doğan Pearson, Londra College Üniversitesi, Cambridge ve Gresham College’de uygulamalı matematik ve mekanik profesörlüğü yaptı. 1892’de ilk önemli eserlerinden olan "The Grammar of Sciences" (Bilimler Grameri) adlı kitabını yayınladı.

  1890’lı yıllardan itibaren matematik ve istatistiğin biyolojiye uygulanması ile ilgilendi ve bu konuya ilişkin çalışmalarını "Mathematical Contributions to the Theory of Evolution" (Evrim Teorisine Matematik Katkılar) adı altında topladığı çok sayıda makale aracılığıyla açıkladı.

  1902 yılında Cambridge’de kurmuş olduğu "Biometrica" adlı dergi, günümüzde de istatistik teori ve uygulamalarında dünyada en ileri gelen dergilerdendir. 1907’de Francis Galton Laboratuvarı'nın yönetimini üstlenen Pearson, istatistik alanında kendi adını taşıyan birçok metot geliştirmiştir. Bölünmelerin asimetrilerinin derecesini ölçmede kullanılan Pearson asimetri katsayıları ve matematik ile istatistikte kullanılan Pearson kanunları, bu metotlardan bazılarıdır.

  Gözlem sonucu elde edilen fiili frekanslar ile bir hipoteze göre varolması beklenen frekanslar arasındaki farkların bölünmesinin ki-kare bölünmesine uyduğunu ve dolayısıyla bu farkların anlamlılığının test edilmesinde ki-kare bölünmesinden yararlanılabileceğini ortaya koymasından ötürü bu yaklaşım da Pearson’un adını taşımaktadır. 1936 yılında ölen bu bilim adamının 100’den fazla eseri bulunmaktadır.


Benzer konu başlıkları: Karl Pearson
Forum Başlık Tarih
Cilt Bakımı ve Makyaj Karlı havalarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 29 Aralık 2013
Diziler Çağatay Ulusoy'un Medcezir Dizisi İçin Yaptığı Fedakarlık 24 Ağustos 2013
Magazin haberleri Songül Karlı Hamile mi? 5 Mayıs 2013
Bilimsel ve Teknolojik haberler Pasaportlardaki Telefon Sahtekarlığı! 16 Mart 2013
Erkekler Bölümü Arabanızın karla kapanmaması için 20 Aralık 2012