Karınca Duası

Konusu 'Dualar ve Faziletleri' forumundadır ve Wish tarafından 9 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Karinca Duası

  Bereket Duası

  Karinca Duası diye bir Dua var mi?  Genellikle bir kısım ticarethanelerde, dükkanlarda çerçeve içerisinde muhafaza edilen, adına "karınca duası" veya "bereket duası" denilen, okuyanın veya ticarethanesinde bulunduranın hayırlı ve bereketli kazançlar elde edeceğine inanılan, kim tarafından yazıldığı bilinmeyen, dinî bir temele de dayanmayan levhalar yer alır.

  Karınca duası veyahutta bereket duası (ikisi de aynı şey) halk arasında okunan meşhur olmuş dualardan birisi. Kaynaklara baktığımızda Peygamber Efendimiz'den böyle bir duanın gelmedigini görüyoruz.

  Ancak duanın metnine baktığımızda duada geçen ifadeler ayet ve hadis kaynaklıdır. Bu sebeple bu duanın okunmasında ya da taşınmasında herhangi bir sakıncanın olmadğını söyleyebiliriz.

  Günümüze kadar gelen çok çesit dualar vardir. Hatta bu duaları Gümüshanevi Hazretleri Mecmuatu'l-Ahzab isimli kitabinda bir araya getirmiş. Buradaki dualara baktığımızda tamamına yakını aynıyla Efendimiz'den gelmediği görülmektedir. Ancak Efendimiz'den sonra gelen mana büyükleri ayet ve hadislerdeki dua ifadelerini birleştirmişler ve bu şekilde ortaya yeni dua metinleri çıkmıştır.

  Buradan hareketle karınca duasının kimden geldigini tesbit etmek mümkün olmamakla birlikte, bir dua olarak okunmasında ya da taşınmasında mahzur yok denebilir.

  Bu ve buna benzer dualarda dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise, içlerinde geçen ayet ve hadisleri okuyarak ve anlamlarınıı öğrenerek onların manalarına uygun yaşamaya çalışmaktır.

  İçinde ayet ve hadis bulunan kitapçık ve diğer yazılarla tuvalete girmeye gelince:

  Önce tedbirine bakalım.

  Şüphesiz ki, böyle ayet ve çeşitli duaları ihtiva eden kitapçıkları kirli yerlere götürmemek, tuvalete sokmamak en güzelidir. Mümkün olsa da buralara girerken münasip bir yere konsa, çıkarken de alınıp yine cebe indirilse. Ama bu, en güzeli olmasına rağmen her zaman mümkün değildir.

  Öyle ise bu gibi, gerek okumak, gerekse korunmak için cepte gezdirilen kitapçığı ‘üzerine alma, gezdirme’ demek de uygun olmasa gerekir.

  Bu sebeple değerli fıkıh kitabı Mülteka’nın şerhi Dâmâd’dan bir nakil yaparak çıkış yolu tesbit ve tercih edeceğiz. Şöyle denmektedir bu kayıtta:

  “Cebinde Kur’an ayetlerinden, yahut da Allah’ın isimlerinden yazılar bulunan kimsenin, bunlarla tuvalete girmesinde beis yoktur. Bunlar bir şeye sarılı olursa yine beis yoktur. Sarılı olmak hürmete daha yakındır. Bununla beraber, mümkün olduğu kadarıyla tedbir alıp dışarıda temiz bir yere bırakmak daha güzeldir.”

  Bu konuda verilen bir misalde, yüzük üzerindeki ayet ve mübarek kelimelerden de söz edilmekte, ayet yazılı yüzükle tuvalete girilmemesi gerektiği ifade edilirken, yüzüğün ayet yazılı kısmı avuç içine alınıp da muhafaza edildiği takdirde girilebileceğine de işaret edilmektedir.

  Demek ki bu gibi kitapların ya da yazıların bir beze, yahut da münasip bir kağıda ve benzeri özel sargılara sarılıp da cepte bulunması halinde mahzur olmayacağı noktası kuvvet kazanmaktadır.

  Tuvalete giremeyeceğinden korkarak bunları terk etmektense, cebine koyup hürmetli şekilde muhafaza ederek taşımayı tercih etmekte isabet olsa gerektir.


  KARINCA DUASI


  [​IMG]


  KARINCA DUASI
  Allâhumme yâ rabbi ve cebrâîle ve mikâîle ve isrâfîle ve azrâîle ve ibrâhîme ve ismâile ve ishâka ve yakûbe ve munzilel berekâti vet tevrâti vez zebûri vel incîli vel furkâni ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm * lâ ilâhe illallâhul melikul hakkul mubîn * muhammedun resûlullâhi sâdikul va’dil emîn * yâ rabbi yâ rabbi yâ hayyu yâ kayyûmu yâ zel celâli vel ikrâm *es’eluke yâ rabbel arşil azîm * en yerzukanî rızkan helâlen tayyiben bi rahmetike yâ erhamer râhimîn.
  Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatiyûş, Kitmîr, Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş.
  Bu dua, bereket için dükkânın 4 duvarına asılır.​  Alıntı
  Sorularla İslamiyet Editör
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Eylül 2008
 2. aynsem

  aynsem Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  küçüklüğümüzden beri evlerimizin duvarlarında, dükkanlarda, dolmuşlarda hep görmüşüzdür karınca ve bereket dualarını
  emeğine sağlık WİSH tşk ler paylaşım için:f40:
 3. Oylesine

  Oylesine Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.334
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Aynsem' e aynen katılırım..Paylaşım için teşekkürler, emeginize saglık WisH :f40:
 4. HazaN

  HazaN Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  22.371
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  48
  Yer:
  Konya
  Ben Kusur kalmıyım bende katılıyorum nereye baksam bir nüsha görürdüm bir zamanlar
  şimdilerde ya ben bakmıyorum ya millet asmıyor :f106:
 5. Belinay

  Belinay Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.313
  Beğenileri:
  82
  Ödül Puanları:
  48
  Teşekkürler canım bilgi ve paylaşım için emeğine sağlık
  evet hazancım sanırım artık kimseler asmıyor bende görmüyorum :oops:
 6. NURDİN

  NURDİN Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  889
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  28
  [​IMG]

  küçükken bu duayı evimizde asılı görünce evimizi karıncalardan korumak için asılmış bir dua zannederdim.

  ama şimdi anlamını bilerek bu duaya bakmak daha da güzel

  sağol dilek güzel ve anlamlı bir paylaşım olmuş
 7. Berfin

  Berfin Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  389
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  18
  teşekkürler güzel bir paylaşımdı WisH
 8. Ezlem

  Ezlem Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2008
  Mesajlar:
  11.788
  Beğenileri:
  65
  Ödül Puanları:
  48

  Özellikle anneminde kayınvaldeminde evlerinde yok yoklarındadandır hatta sağolsunlar onlar sayesinde benim evimde 2 tane var teşekkürler wish bende karıncaduasının bereketine inanalardanım..