kardeşini kıskanan çocuğa nasıl davranmalı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 15 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Beş yaşındaki kızım, kardeşini aşırı derecede kıskanıyor. İkisini yalnız bırakmama imkan yok. Her fırsatta kardeşinin canını acıtıyor. Ne yapmalıyız?


  Kıskançlığın nedenini bulun
  Kıskançlık,kardeşler arasında yaşanan, olmazsa olmaz bir duygudur. Bence sağlıklı gelişim gösteren her çocuk kıskanır. Kıskanmak doğaldır ama önemli olan kıskançlığın şiddetidir. Her şeyden önce, kızınızın kardeşini kıskandığını size söylemesini sağlayın. Çocuğunuz bunu size itiraf etmeli! Bu konuda onu yargılamayın, kızmayın, eleştirmeyin. Onun neden böyle düşündüğünü anlamaya çalışın. Buradan hareketle, çözüm yolları üretmeye çalışın. Anne- baba olarak büyük kızınıza mutlaka haftada 1-2 defa en az yarım saatlik özel bir zaman ayırın.

  HEP BİRLİKTE OYNAYIN Onun ilgilerini, ihtiyaçlarını yakından anlamaya çalışın. Kardeşiyle ilgili ufak sorumluluklar verin. Kardeşi, siz ve kızınız beraber oyunlar oynayın. "Sen ablasın, böyle yapmalısın" gibi etiketleyici ifadelerden olabildiğince kaçının. Boş zamanlarını değerlendirecek yeni hobiler geliştirmesini sağlayın.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- kardeşini kıskanan çocuğa Forum Tarih
Kardeşini kıskanan çocuğa nasıl davranmalı Bebek Bakımı 23 Haziran 2010
Rüyada Erkek Kardeşinin Evlendiğini Görmek Rüya Tabirleri 4 Haziran 2013
peygamber efendimizin süt kardeşinin ismi nedir ? Sorun Cevaplayalım 12 Kasım 2012
Atatürk'ün kız kardeşinin adı nedir? Soru Cevap 24 Ocak 2012