Karda ve Buzda Yürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Karda ve Buzda Yürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
   
 2. Cevap: Karda ve Buzda Yürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Kışın yürümek büyük bir keyiftir. Ah bir de kar/buz ve bize getirdikleri olmasa…Kar ve buzda yürürken düşmemiz ve kendimizi korumamız gerekir. Peki, karda ve buzda yürürken nelere dikkat etmeliyiz?

  * En önemli kural, ellerimizin boşta olmasıdır. Ellerimiz boşta olursa dengemizi koruyabilir ve sendelememize rağmen düşmeden ayakta durabiliriz.
  * Elinizde poşet veya eşya taşımaktan kaçının.
  * Ellerinizi soğuk olduğu için cebinize koymak istersiniz. Ancak bu denge yetinizi bozar. Eldiven kullanın ve ellerinizi cebinizden çıkarın.
  * Ayakkabı seçimi çok kritiktir. Mutlaka lastik tabanlı, kaydırmaz ,altı tırtıklı(desenli) ve çok yüksek topuklu olmayan ayakkabılar tercih etmeliyiz. Bu konu tıpkı kış lastiği almaya benzer.
  * Hareketlerimiz kontrollü olmalıdır. Kısa adımlar atarak ilerlerseniz, dengenizi bozma ihtimaliniz düşer.
  * Piyasada, botlarınızın altına takabileceğiniz kar zincirleri satılmaktadır (internet mağazalarında ya da dağ malzemeleri satan yerlerde).
  * Yürümek için buzlu zeminden ya da karlı zeminden birini seçmek durumunda kalırsanız, karlı zemini tercih edin. Karlı zemini seçerken de, en fazla kar barındıranı seçin. Sıkışmamış kar kaygan olmadığından düşmezsiniz.
  * Yürürken mümkün olduğu kadar pürüzlü yüzeylerden ilerlemeye çalışın. Mağazaların dış mekanlarında kullanılan seramikler, tahmin ettiğinizden daha kaygan olabilir. Üzerinde kar olmasa bile, ıslak olduğu için ince bir buz tabakası barındırır.
   
Yükleniyor...
- Karda Buzda Yürürken Forum Tarih
Kardan Adam Bere nasıl yapılır El Becerileri 25 Kasım 2015
Kim Kardashian'ı makyajsız halini gördünüz mü? Medya Bölümü 13 Mart 2014
Kim Kardashian Bebeğinin Fotoğrafı Magazin haberleri 24 Ağustos 2013
Kim Kardashian makyajsız Hali Zaman Tüneli 22 Şubat 2013