karaman yöresinden(batırık)

'Damak Keyfi' forumunda özgüsu tarafından 9 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Malzemeler:

4 kisilik malzemeler

4 cay bardagi ince bulgur

1,5 cay bardagi tahin

1 kuru sogan

maydonoz, yesil biber, taze sogan, (varsa 2,3 adet kurutulmus domates; minicik suda haslayalim incecik dograyalim, karisima ekleyelim), yoksa 1 adet taze domates rendesi

1 tatli kasigi domates salcasi, 1 tatli kasigi biber salcasi

tuz ve pul biber

1 cay bardagi kaba ögütülmüs ceviz

Hazirlanisi:

1.Karistirma kabina ince bulgurlari alalim. 4,5 cay bardagi sicak su ile islatalim. Agzina bir kapak kapatalim, bulgurlar iyice sissin.
    (tahini bir kabin icine alalim, hafifce kavuralim)
    Kuru sogani incecik dograyalim, sisen bulgura dökelim, elimizle yoguralim, soganlarin lezzeti bulgura gecsin.
    Salcasini ve tahini ekleyelim
    Tuzunu biberini ekleyip yogurmaya devam edelim
    En son olarak incecik dogranmis yesillikleri ve varsa domatesleri bulgura katip son kez yoguralim.
    Elimizle sekil verip, servis tabagina alalim.

2.Kalan köfteye soğuk su ekleyin . yalnız çok fazla su eklenmemeli , kıvamı koyu olmalı. tekrardan tuzunu kontrol edin. Tuzu az ise biraz daha ekleyin. Kalan limon suyunu ekleyin. limon suyu az gelirse tekrar ekleyebilirsiniz. ince ince doğranmış salatalık ve haşlanmış lahana ile servis edin. isteğe bağlı olarak daha soğuk olması için buz da ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Katik olarak:

PIYAZ: Kirmizi sogani ince ince yarim ay seklinde dograyalim. Üzerine tuz atip ovalim acisini alsin, soganlari yikayalim ve suyunu süzelim. 1,2 tatli kasigi sumak ve bir miktar maydonoz ekleyelim. Piyaz hazir.
    Domates, marul, salatalik, tursu, haslanmis lahana, limon, turp

2. harika görünüyorlar sanırım ben acıktım:f106: emeğine sağlık ÖZGÜSU:f40:

3. Harika görünüyorlar
    Ellerine sağlık özgüsu
    Paylaşım için teşekkürler.

4. Resimleri görünce Allahhh mercimek köftesi diye atladım ama değilmiş. Daha önce hiç duymamış görmemiştim bu salatayı.Değişik bir tarifi var bulgur ve tahin.Ben pek bağdaştıramasamda eminim güzel bir tadı vardır. Tadını merak ettim şimdi......

5. Of! Ben çok acıktım, bu güzellikleri görünce ne işim var burada demek geçti içimden :(

Harika görünüyorlar. Teşekkür eder, ellerinize saglık Özgüsu der :f9: aynen giderim :f106:

6. bende acıktımmm

7. Ellerine sağlık Özgüsu eminim harika tatları vardır:f40:

8. güzeldi çok nefis görünüyorlar ellerine sağlık özgüsu denemek lazım :f40:

9. Ben soğan domates yemem ama şuan nedense hiç farketmiyor gözüme harika görünüyor
    özgüsu olurda birgün karşılaşma fırsatımız olursa lütfen bana en soğansız ve domatessizinden yapar mısın :f106:

10. Ben bunun sulandırılmamışını daha çokk seviyorummm uff ya bak şimdi canım istedi akşama babanneme mi gitsem ne yapsam..:f20:

Teşekkürler özgüsu sen böyle bir kaç tarif daha ver helee karamanı bulurum ben bilesin..:) :)

11. özgüsu konya karaman arası ne kadarcık :f106:

hem çok güzel görünüyor :f106:

diyorum ki gelsem de yesem :oops:

12. ellerine saglık Özgüsu canım cekti inş geldigimde yaparsın artık güzel bir paylaşımdı teşekkürler :f9: